Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Ławice Kiełpińskie. Magiczna Wisła pod Warszawą. Tu rzeka "rozlewa się" na boki tworząc ławice i wyspy

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Na północy Warszawy zaczyna się malowniczy rezerwat. Powstał, by chronić żyjące tu rzadkie gatunki ptaków. Ale w tym miejscu warto też zwrócić uwagę na samą Wisłę, która wije się, zakręca, tworząc ławice i wyspy. Tak wygląda to miejsce na zdjęciach z drona.

Na północ od Warszawy, na wysokości Łomianek, Wisła płynie swobodnie. Nieco dalej wyraźnie "skręca" na zachód rozlewając się na brzegi. W tym miejscu rzeka zostawia osad zbierany przez setki kilometrów. Świeży piasek tworzy ławice i wysepki, a na brzegach rozległe plaże. Ten teren objęty jest ochroną przyrodniczą w ramach rezerwatu przyrody Ławice Kiełpińskie.

Rezerwat Ławice Kiełpińskie. Magiczna Wisła pod Warszawą. Tu...

Rezerwat zaczyna się na Białołęce i ciągnie przez Łomianki do Jabłonny. W sumie to aż 803 hektarów chronionego obszaru, co czyni Ławice Kiełpińskie drugim pod względem powierzchni rezerwatem na Mazowszu. Powstał w 1998 roku dzięki wieloletnim staraniom Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Oznacza to, że w tym miejscu możemy obserwować rzadkie gatunki, takie jak:

  • mewy śmieszki,
  • mewy pospolite,
  • rybitwy rzeczne,
  • sieweczki rzeczne i obrożne,
  • brodźce piskliwe,
  • tracz nurogęsi
  • zimorodki.

Ławice Kiełpińskie. Gdzie warto wybrać się na spacer?

Rezerwat, wraz z malowniczą Wisłą, możemy bezpiecznie podziwiać korzystając z dwóch szlaków PTTK. Na "niebieski" natkniemy się spacerując ul. Fabryczną w Łomiankach w kierunku Parku Miejskiego. Następnie trasa przechodzi obok kopalni piasku nad Wisłą i dalej w górę rzeki. Po drodze obserwować możemy największe wysepki na Wiśle, znajdujące się naprzeciw Jabłonny. Z kolei "czarny" szlak znajduje się naprzeciw, po drugiej stronie rzeki. Spacer warto zacząć w Jabłonnie, przy przecięciu ul. Modlińskiej z ul. Brzozową. Następnie należy udać się lasem w kierunku Wisły. Niezwykle malownicza trasa przebiega przez środek rezerwatu.

Szymon Starnawski

Należy jednak pamiętać, że rezerwaty przyrody to miejsca chronione. Nie można poruszać się poza wyznaczonymi ścieżkami. - Trzeba zacząć od tego, że każdy rezerwat został utworzony w konkretnym celu. Wiślane rezerwaty chroni się w celu utrzymania populacji lęgowych ptaków, takich jak mewy, rybitwy, sieweczki. To jest grupa ptaków, która wyprowadza lęgi bezpośrednio na piasku. Jeśli ludzie w tym miejscu plażują, staje się to niemożliwe. W pewnym momencie tych ptaków może w ogóle zabraknąć. Wtedy zgodnie z prawem, gdyby cel ochrony został utracony, rezerwat należałoby zlikwidować. Te miejsca istnieją tylko dlatego, że są chronione. Działalność człowieka na terenie rezerwatu jest ograniczona do minimum – mówi nam mówi nam Sławomir Bełko zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto