Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roboty, rakiety, szybowce i drony na 19. Pikniku Naukowym w Warszawie

Karolina Kowalska
Roboty, rakiety, szybowce i drony na 19. Pikniku Naukowym
Roboty, rakiety, szybowce i drony na 19. Pikniku Naukowym Krzysztof Szymczyk
Podczas 19. Pikniku Naukowego nie zabraknie atrakcji dla miłośników fizyki, robotyki, mechaniki, pojazdów jeżdżących i latających, a nawet lewitujących silników. Jak co roku organizatorzy i wystawcy przygotowali całe mnóstwo interesujących pokazów i niespodzianek. To wszystko pod hasłem „Światło".

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, 9 maja 2015 roku, godz. 11.00-20.00, Stadion Narodowy w Warszawie, wstęp wolny.


Uczestnicy Pikniku zainteresowani alternatywnymi formami napędu przyjrzą się pracy urządzenia o nazwie Mendocino – lewitującego silnika elektrycznego zasilanego energią słoneczną.

Dowiedzą się, jak dzięki indukcji elektromagnetycznej działa kolejka magnetyczna, sprawdzą w tunelu aerodynamicznym, jak kształty pojazdów wpływają na zużycie energii oraz zdalnie pokierują specjalną platformą wykorzystującą napęd omnikierunkowy.

Goście Pikniku zajrzą także do wnętrza turbiny wodnej, sprawdzą, jak działa wodorowe ogniwo paliwowe.

Fani czterech kółek będą podziwiać specjalne pojazdy, a wśród nich m.in. Bolid zespołu WUT Racing, Pojazd Hussar – przejeżdżający 376 km na litrze benzyny, Pneumobil – pojazd z napędem pneumatycznym czy Quatracz, czyli specjalną czterokołową platformę sterowaną elektrycznym napędem rozproszonym.

Na Pikniku nie zabraknie również atrakcji dla miłośników robotów i robotyki. Zwiedzający posterują manipulatorem opartym o konstrukcję prawdziwego robota chirurgicznego, sprawdzą, w jaki sposób robot społeczny „Zosia” potrafi bawić się z dziećmi, jak komunikuje się z otoczeniem i czy umie wyrażać emocje. Obejrzą interaktywny pokaz robota edukacyjnego omijającego przeszkody lub autonomicznego robota sumo.

Za pomocą sensora głębi Piknikowicze wykonają własny portret 3D, a dzięki urządzeniu haptycznemu dotkną trójwymiarowych obiektów znajdujących się w przestrzeni wirtualnej.

Amatorzy pojazdów latających obejrzą pokazy lotnicze dronów nad płytą stadionu i akrobacje quadcoptera. Wielbiciele latania zasiądą w prawdziwej kabinie szybowca, a także, dzięki symulatorowi lotów, przeżyją niezapomnianą przygodę za jego sterami.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. W specjalnych stanowiskach zaprezentowanych zostanie niemal 800 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu optyki i wielu innych dziedzin nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto