18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica powstania warszawskiego: koncerty, spektakle i gry miejskie [PROGRAM]

Maciej Stempurski
Rocznica powstania warszawskiego to okazja do obejrzenia premiery eksperymentalnego spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd". Ale ciekawych imprez będzie bardzo dużo - koncerty, spektakle, gry miejskie.

Rocznica powstania warszawskiego stała się pretekstem do przygotowania spektaklu inspirowanego powieścią Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo" przygotowano specjalnie na obchody 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Inscenizacji podjął się młody, ale bardzo ceniony reżyser Krzysztof Garbaczewski. Jest laureatem Paszportu "Polityki" i Talentu Trójki. Słynie z tego, że jego przedstawienia są robione z ogromnym rozmachem inscenizacyjnym i łączą w sobie klasyczny teatr z widowiskiem multimedialnym, performance'em, instalacjami plastycznymi.

- Spektakl "Kamienne niebo zamiast gwiazd" opowiada, w jaki sposób powstanie koduje się w pamięci drugiego i trzeciego pokolenia, w jaki sposób te pokolenia na nowo "zapisują pamięć" o powstaniu, w jaki sposób ono wciąż żyje - opowiada Anna Kotonowicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. - To też opowieść o mieście doświadczonym i zrekonstruowanym, tak jak rekonstrukcji poddana zostaje złamana kość, mieście, z którego ciała wciąż wyjmuje się szrapnele i niewybuchy z czasów II wojny światowej, a z drugiej strony - żyjemy w nim i marzymy o jego rozwoju i lepszej niż przeszłość przyszłości.

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to przedstawienie, które ma robić na widzach ogromne wrażenie poprzez użycie nowoczesnych multimedialnych form przekazu i eksperymentalną formę. Reżyser do współpracy zaprosił utalentowanych młodych artystów, między innymi muzykę do przedstawienia przygotowała Julia Marcell.

Zobacz wystawę w Muzeum Historycznym

Premiera "Kamiennego nieba zamiast gwiazd" odbędzie się 1 sierpnia o godz. 24 w Sali pod Liberatorem w MPW. Kolejne spektakle odbędą się w dniach 2-5 sierpnia o godz. 20. Bilety do nabycia w kasie muzeum w cenie 10 zł i 14 zł.

Gra dla dzieci

Rocznica powstania warszawskiego to okazja do uczestnictwa w wielu ciekawych imprezach. W tym roku świętowanie zacznie się 25 lipca od wernisażu "Obiektyw Warszawski" w Fotoplastikonie w Al. Jerozolimskich 51. Dwa dni później ruszy gra miejska dla dzieci połączona z premierą książki Joanny Papuzińskiej "Mój tata szczęściarz" opisującej w niebanalny sposób to, jak w czasie powstania zmieniają się realia codziennego życia.

- Gra na podstawie tej książki będzie się odbywała głównie na Nowym Mieście, dzieci będą musiały odnaleźć swojego ojca, który zawieruszył się w czasie powstańczego zamieszania. Przy okazji do wykonania będą miały kilka praktycznych zadań, na przykład zmielenie żołędzi na powstańczą "kawę żołędziówkę" - mówi Anna Bosiacka z MPW.
Na grę trzeba się zapisać na stronie muzeum między 18 a 25 lipca.

Gra powstańcza muzyka

Rocznica powstania warszawskiego to okazja do uczestnictwa w ciekawych imprezach muzycznych. Co prawda w tym roku nie będzie gwiazdy na miarę Apocalyptiki, która w 2008 roku zagrała długo później komentowany koncert, ale i tak warto wybrać się 27 lipca do Parku Wolności w MPW na występ zespołu Lao Che.

Więcej o rocznicy powstania warszawskiego na kolejnej stronie

Zespół "Spiętego" zagra cały materiał ze swojej kultowej, wydanej w 2005 roku płyty "Powstanie warszawskie". To kapitalny album oparty na ostrej, punkowej muzyce opowiadający o losach powstańców. Dziś uważa się ten materiał za jedną z najważniejszych polskich rockowych płyt XXI wieku.

Grupa już raz zagrała te piosenki w Muzeum Powstania Warszawskiego, ale tym razem koncert zostanie wzbogacony o wizualizacje multimedialne robiące niesamowite wrażenie.

Wygraj bilety do Multikina

Dzień później drugie wielkie widowisko w MPW - koncert "Zakazane piosenki". Ale nie będą to tylko utwory ze słynnego filmu Leonarda Buczkowskiego, w muzycznym przedstawieniu usłyszymy także inne okupacyjne utwory oraz współczesne monologi i skecze nawiązujące do wojennego humoru. A wśród wykonawców cała plejada gwiazd: Kabaret Moralnego Niepokoju, Katarzyna Groniec, Joanna Kołaczkowska, Mela Koteluk, Marek Dyjak , Skubas i Artur Andrus.

Rocznica i wspólne śpiewanie

Rocznica powstania warszawskiego to dla warszawiaków okazja do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek. - Dla mnie to jeden z takich najfajniejszych, najcieplejszych elementów obchodów rocznicy powstania - mówi dziennikarka Urszula Kraińska. - Siedzimy sobie: dzieciaki, młodzież, dorośli i uczestnicy powstania, trzymamy w dłoniach książeczki z tekstami i razem śpiewamy. Aż ciarki po plecach idą.

W tym roku wspólne śpiewanie 1 sierpnia o godz. 20 na pl. Zamkowym.

To tylko wybrane imprezy. Od 22 lipca do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 będzie działało centrum informacyjne obchodów rocznicy, informacje przekazywane będą również telefonicznie: 22 539 79 97, 539 79 98, 539 79 36.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto