Rodzaje umów o zarządzaniu nieruchomością

Materiał partnera zewnętrznego

Zarządzanie nieruchomością to bardzo odpowiedzialne zadanie, które podlega przepisom prawnym. Zarządca nieruchomości musi posiadać odpowiednie umiejętności i licencję zawodową, nadaną przez państwo polskie. Działania, jakie wchodzą w zarządzanie nieruchomością wymagają sporządzenia właściwej do sytuacji umowy o zarządzanie nieruchomością. W tym tekście znajdują się najważniejsze informacje na temat tego rodzaju dokumentów.

Czym jest umowa o zarządzaniu nieruchomością?

Zarządcy nieruchomości w swojej działalności kierują się ściśle określonymi zasadami oraz regułami. Przepisy te warunkują skuteczność oraz efektywność prowadzonych przez zarządcę działań. Zbiorem obowiązków oraz wspomnianych reguł jest podstawowy dokument w działalności, to jest umowa o zarządzanie nieruchomością. W umowie zawarte są konkretne usługi i działania, które zarządca nieruchomości świadczy oraz wykonuje w trakcie trwania swojej służby. Umowa o zarządzanie nieruchomością zawierana jest pomiędzy zarządcą i właścicielem nieruchomości lub wspólnotą mieszkaniową (w sytuacji zlecenia zarządzania nieruchomością wspólną). Dokument ten obowiązkowo musi być sporządzony w formie pisemnej, która jako jedyna nadaje mu ważności. Elementy umowy oraz sposób zapisu regulowane są przez ustawę i kodeks cywilny. W trakcie zawierania umowy, zarządca nieruchomości musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, co umożliwia właścicielom nieruchomości dochodzenia roszczeń w sytuacjach spornych.

W każdej umowie o administrowanie nieruchomościami zawarte być muszą elementy obowiązkowe, jakie znajdują się w umowach cywilno-prawnych. Do umowy zarządca nieruchomości dołączyć musi własne oświadczenie stwierdzające posiadanie przez niego uprawnień zawodowych. Warto wspomnieć, że uprawnienia zawodowe administratora nieruchomości wydaje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Na podstawie tego, i wyłącznie tego dokumentu, zarządca nieruchomości posiada prawo do wykonywania swojego zawodu.

W umowie z zarządcą nieruchomości wpisany zostać musi numer licencji zarządcy. Kolejnym oświadczeniem zarządcy, jakie dołącza się do umowy, jest oświadczenie o posiadaniu ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Umowa o zarządzanie nieruchomością musi zawierać dokładne dane na temat mającej być administrowanej nieruchomości, w tym szczegółowe dane z księgi wieczystej oraz obiektów, które wchodzą w skład nieruchomości. Niezwykle istotną częścią umowy jest zakres obowiązków zarządcy, to jest wszystkie oczekiwania właściciela nieruchomości wobec administratora nieruchomości. Obowiązki musza być opatrzone zapisem umownym wzywającym zarządcę do odpowiedzialności za opiekę nad nieruchomością, która musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Administrator nieruchomości zobowiązać się musi w umowie także do pełnej ochrony interesów właściciela nieruchomości tudzież wspólnoty mieszkaniowej. W umowie z zarządcą powoływać należy się na zasady etyki zawodowej.

Bardzo ważnym elementem umowy o administrowanie nieruchomością jest klauzula o obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej nie tylko w trakcie trwania umowy o zarządzanie, ale także po jej wygaśnięciu. Z tego obowiązku zwolnić zarządcę może tylko sąd lub inne państwowe organy posiadające takie uprawnienia. Klauzula ta ma dbać o interesy właścicieli nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych oraz chronić dostępu do danych oraz ważnych informacji, które mogłyby przejść w posiadanie osób do tego niepożądanych.

Administrowanie nieruchomościami obejmuje zakres wielu czynności, które koniecznie powinny zostać wyliczone w umowie o zarządzanie nieruchomością. Czynności te muszą zostać także opisane. Sporządzenie konkretnej i pełnej listy obowiązków zarządcy, które oczekiwane są przez właściciela nieruchomości czy wspólnotę mieszkaniową pozwoli uniknąć nieporozumień oraz zminimalizuje ewentualność powstania sporu. Ważne jest, by w umowie zaznaczyć obowiązek zarządcy do prowadzenia książki obiektu budowlanego oraz aktualnej i kompletnej dokumentacji technicznej - te zadania ściśle regulują przepisy prawa.

Bardzo ważnym zadaniem, jakie wykonywać musi zarządca nieruchomości i administrator budynku jest obowiązek reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela nieruchomości przez sądami. Reprezentacja ta dotyczy głównie spraw odnoszących się do egzekwowania konkretnych należności od osób zamieszkujących nieruchomość, które zobowiązane są ponosić koszty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela nieruchomości.

Profesjonalne wsparcia zarządzania nieruchomościami

Na zarządzenie nieruchomością składa się szereg zadań, które muszą zostać ściśle określone w umowie, która jest podstawą skutecznej i satysfakcjonującej obie strony opieki nad posesją. Umowy o zarządzanie nieruchomością występują w kilku typach, które różnią się od siebie i są sporządzane w konkretnych przypadkach zarządczych. Warto wiedzieć, że w pewnych wypadkach umowa o zarządzanie nieruchomością może łączyć w sobie kilka lub nawet wszystkie dostępne typy umów. Obsługa nieruchomości to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego też dobrze jest inwestować w profesjonalnych zarządców. Doskonałe zarządzanie oraz wykwalifikowani i doświadczeni zarządcy zapewniani są przez warszawską firmę Solidia.

Zarządzanie Nieruchomościami Solidia

to gwarancja najwyższej jakości usług.

Materiał oryginalny: Rodzaje umów o zarządzaniu nieruchomością - Mazowieckie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3