18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzice będą wiedzieć, za co płacą w przedszkolach

Agata Cymanowska
Nowy sposób naliczania opłat za przedszkola dla niektórych rodziców oznacza podwyżkę
Nowy sposób naliczania opłat za przedszkola dla niektórych rodziców oznacza podwyżkę Janusz Wojtowicz
Do 31 września 2011 r. samorządy mają czas na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola - Sejm przyjął w czwartek senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Od tego czasu, a nie jak początkowo zakładano, od 1 września tego roku, wszystkie przedszkola publiczne będą musiały przedstawiać rodzicom szczegółowy spis świadczeń. Po to, by rodzic wiedział, za co i ile płaci - powyżej gwarantowanych ustawowo pięciu bezpłatnych godzin dziennie, podczas których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego.

Dotychczasowe, funkcjonujące w wielu gminach tzw. opłaty stałe, budziły wiele emocji wśród rodziców przedszkolaków. W systemie oświaty brakowało bowiem precyzyjnych zapisów, a niektóre gminy pobierały opłaty, nie informując rodziców, za co płacą. Sądy administracyjne w kilku miastach zakwestionowały zasadność pobierania takich opłat. Tylko na Pomorzu w ciągu ostatnich dwóch lat wojewoda interweniował w sprawie takich uchwał kilkanaście razy - m.in. w Wejherowie, Bobowie i Mikołajkach Pomorskich. Samorządy zaczęły wprowadzać zmiany, ale nie wszędzie.

- Projekt nowelizacji powstał po to, by doprecyzować to, co budzi tyle kontrowersji, czyli przepisy związane z płatnościami za przedszkola, jakie ponoszą rodzice - przekonywali posłowie z sejmowej Komisji Edukacji. - Pięciogodzinna opieka w ramach realizacji podstawy programowej ma być nieodpłatna, a opłaty za pozostały czas gminy mają ustalać w formie uchwał.

W praktyce to, ile zapłacą rodzice, zależeć będzie od zasobności gminy.

I tak, w Gdańsku dotychczasowy sposób naliczania opłat za przedszkole obowiązuje do końca sierpnia. Tzw. opłata stała wynosi tu teraz 230,48 zł. - Kwota ta obejmuje koszty przygotowania posiłku, ale nie samych posiłków, bo na te obowiązuje dodatkowa stawka żywieniowa ok. 6 zł dziennie - tłumaczy Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Od 1 września w życie wejdzie uchwała Rady Miasta, która doprecyzowuje i wyszczególnia składniki opłaty.

W Gdyni nowa uchwała weszła w życie już w styczniu.

- Rodzic w Gdyni płaci tylko za to, co jest realizowane - zapewnia Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji w gdyńskim magistracie.

W marcu uchwałę w sprawie pobierania opłat w przedszkolach samorządowych przyjęli także sopoccy radni. Zacznie ona obowiązywać od września.

Rozmowa z Jerzym Jasińskim, zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku o tym kto zapłaci mniej we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto