Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok rekordów. W 2019 nie było dnia bez odwołanego lotu

Redakcja
Dane AirHelp, organizacji zajmującej się prawami pasażerów, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W 2019 roku na polskich lotniskach zostało zakłóconych ponad 40 tys. rejsów, z czego odwołano ich niemal 1300. Plany prawie 4,3 mln podróżnych zostały pokrzyżowane. Dalsza część artykułu poniżej.

Ruch lotniczy w Polsce 209

AirHelp, wiodąca organizacja zajmująca się prawami pasażerów dowiodła, że był to rok rekordów w branży lotniczej. Nie chodzi jednak tylko o te chlubne, jak 5-milionowy pasażer w Gdańsku czy 8-milionowy w Krakowie. Okazuje się bowiem, że w Polsce w 2019 roku nie było dnia bez odwołanego lotu. Wskazują na to to statystyki ruchu lotniczego. Na polskich lotniskach zostało zakłóconych ponad 40 400 rejsów (opóźnienia powyżej 15 minut), z czego odwołano ich niemal 1300. To daje nam wynik ponad 3 anulowanych lotów dziennie. Jeszcze bardziej obrazowo? W wyniku wszystkich opóźnień i odwołań plany ponad 4,3 mln podróżnych zostały pokrzyżowane. Wygląda na to, że z roku na rok ustawiany jest kolejny rekord.

Najbardziej pechowe trasy? Warszawa - Kraków. Jeśli chodzi o trasy międzynarodowe - Warszawa - Amsterdam. Rejsy między warszawskim Okęciem, a portem lotniczym im. Vaclawa Hawla zostały odwołane aż 53 razy. Tylko 76% samolotów na tej trasie zakończyło podróż zgodnie z rozkładem. "Jeśli chodzi o samych przewoźników obecnych na polskim rynku to z największym ryzykiem zakłóceń w trakcie podróży musieli zmierzyć się pasażerowie, którzy wylatywali z Polski z takimi liniami jak: LOT, Ryanair, Lufthansa, Wizz Air czy Easyjet" - czytamy w raporcie AirHelp.

Pasażerowie musieli zmierzyć się też w 2019 roku ze strajkami pracowników w branży lotniczej i bankructwem przewoźników. "Upadek najstarszego biura podróży na świecie Thomas Cook pociągnął za sobą niewypłacalność biura Neckermann Polska i problemy podróżnych, których zaskoczyło to w przededniu lub w trakcie urlopu. Do poważnych trudności dla pasażerów doprowadziły też odbywające się w kilku falach strajki pracowników Ryanaira i Grupy Lufthansy" - czytamy dalej w raporcie.

Pamiętajcie, że w przypadku odwołania lotu, jego opóźnienia powyżej 3 godzin lub odmowy wejścia na pokład, pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Przysługuje ono podróżnym wylatującym z wybranego kraju UE bądź lądującym na terytorium UE, ale tylko gdy korzystają oni z usług europejskiego przewoźnika. Może ono wynieść nawet do 600 euro na osobę. Jak czytamy w raporcie AirHelp, łącznie w 2019 roku w Polsce uprawnionych do rekompensaty – tylko w związku zakłóceniami lotu – może być więcej niż 170 tysięcy podróżnych. Możecie sprawdzić, czy należycie do tego groza za pośrednictwem strony www.airhelp.pl.


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto