Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rokitnik - do czego służy?

abcZdrowie.pl
by Arthur Chapman
Rokitnik to ozdobny krzew o imponujących właściwościach. Poznaj zastosowanie tej rośliny.

Właściwości lecznicze ziół są znane ludzkości od wieków, czego doskonałym przykładem jest rokitnik zwyczajny, opisany już w VII wieku naszej ery jako skuteczne remedium na gorączkę. Należący do rodziny oliwkowatych rokitnik, określany również mianem rosyjskiego ananasa, jest sadzony jako krzew ozdobny, w związku z czym można spotkać go w niejednym parku lub ogrodzie. Ponadto od niedawna pełni rolę krzewu owocowego.

Składniki odżywcze w rokitniku

Przyozdobiony pomarańczowymi owocami rokitnik to bogate źródło substancji odżywczych i związków czynnych farmakologicznie – zawiera kwasy organiczne, flawonoidy oraz szereg witamin. Substancje te występują między innymi w owocach rokitnika, o charakterystycznym, cierpkim smaku. Owoce dostarczają witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. Ponadto mają w swoim składzie aż 18 wolnych aminokwasów oraz kwas palmitynowy, zawierający beta-karoten i witaminy przeciwdziałające procesom starzenia się organizmu.

Obecność substancji o wyraźnie korzystnym wpływie na zdrowie sprawiła, że rokitnik znalazł się na liście ziół wykorzystywanych w leczeniu stanów zapalnych, obniżaniu gorączki i w profilaktyce choroby wrzodowej. Ekstrakt z rokitnika pomaga pozbyć się biegunki i gorączki, działa wspomagająco na organizm w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią. Owoce rokitnika to bogate źródło witaminy C, w związku z czym są nieocenione w okresach osłabienia odporności. Można je spożywać w postaci soków, konfitur oraz dżemów. Sok z owoców rokitnika może stanowić substytut cytryny, natomiast napar z suszonych liści zioła może być spożywany zamiast herbaty. Napar może być również wykorzystywany w leczeniu wspomagającym stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego oraz w terapii gośćca.

Po napar z liści rokitnika warto sięgnąć także w przypadku chorób skóry lub trudno gojących się ran.

Zastosowanie rokitnika w przemyśle kosmetycznym

Rokitnik to zioło, które oddziałuje na wygląd na kilka sposobów. Przede wszystkim przeciwdziała łupieżowi i nadmiernemu wypadaniu włosów. Ponadto działa kojąco na stany zapalne skóry, zwłaszcza te wywołane oparzeniami słonecznymi, przyczynia się do regeneracji łuszczącej się, zniszczonej skóry i przyspiesza proces ziarninowania ran. Warto przy tym podkreślić, że rokitnik dodatkowo zwalcza przebarwienia skóry.

Zioła bywają nie lada niespodzianką, niezbyt imponujący wygląd może bowiem skrywać szereg prozdrowotnych oraz urodowych właściwości. Rokitnik nie jest w tej kwestii wyjątkiem – krzew, jakich wiele, to zaskakujące źródło wielu ważnych dla funkcjonowania organizmu substancji. Z jednej strony, rokitnik wspomaga proces leczenia niektórych przypadłości, z drugiej – korzystnie wpływa na stan i wygląd skóry. Tym samym znajduje zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce.

Wszechstronne działanie rokitnika powinno mu zapewnić ogromną popularność, jednak o właściwościach tej rośliny wiedzą obecnie tak naprawdę nieliczni. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż liczba osób stosujących rokitnik, które doskonale znają jego „możliwości”, systematycznie rośnie. Powodów takiego stanu jest kilka. Przede wszystkim jest to zasługą większego zainteresowania ziołolecznictwem oraz ułatwionego dostępu do informacji na temat właściwości prozdrowotnych poszczególnych roślin. Chęć wypróbowania rokitnika nierzadko wynika także z uzyskanych rekomendacji tego zioła, ze zwykłej ciekawości lub z potrzeby szybkiego zwalczenia konkretnej przypadłości (zwłaszcza gdy stosowane wcześniej metody nie przyniosły efektów).

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto