Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka Sezamu. Nowoczesne centrum biznesowe w miejsce kultowego reliktu PRL

Justyna Koszewska
Rozbiórka Sezamu. Nowoczesne centrum biznesowe w miejsce kultowego reliktu PRL
Rozbiórka Sezamu. Nowoczesne centrum biznesowe w miejsce kultowego reliktu PRL fot. Piotr Smoliński/Polskapresse
Rozbiórka Sezamu. Jeszcze w tym roku z mapy stolicy zniknie jeden z najbardziej znanych domów handlowych w PRL. W jego miejscu powstanie nowoczesne centrum biznesowe. Co stanie się z kupcami? 11 sierpnia rozpoczęła się rozbiórka.

Rozbiórka Sezamu. Nowoczesne centrum biznesowe w miejsce kultowego reliktu PRL

Zakupy w Sezamie ostatni raz będzie można było zrobić 10 sierpnia. Po tej dacie kupcy opuszczą popularny dom handlowy u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, a w budynku zaczną się prace przygotowujące go do rozbiórki. Jeszcze w tym roku firma BBI Development planuje rozpocząć w tym miejscu budowę nowego, 10-piętrowego biurowca o nazwie Centrum Marszałkowska.

Czytaj także: Sezam z Marszałkowskiej do rozbiórki. W jego miejsce powstanie wieżowiec

Dzięki umowie najmu podpisanej przez inwestora ze spółdzielnią Społem Śródmieście w nowym gmachu znajdzie się także miejsce dla kupców z Sezamu. Na część handlową Społemu przeznaczony zostanie cały poziom o powierzchni około 1900 mkw. Nowy Sezam będzie się łączył podziemnym korytarzem ze stacją II linii metra na Świętokrzyskiej.

Budowa Centrum Marszałkowska ma potrwać około 2,5 roku. Na ten czas kupcy z Sezamu przeniosą się do tymczasowego sklepu w Miasteczku Wilanów. - Nowy sklep zostanie otwarty na rogu ul. Oś Królewska i al. Rzeczypospolitej. Na razie w lokalu trwają prace adaptacyjne - informuje Marcin Cieluba, kierownik działu marketingu WSS "Społem" Śródmieście. Przedstawiciel spółdzielni zapowiada, że pierwsi klienci będą mogli zrobić tam zakupy pod koniec sierpnia. - O konkretnej dacie będziemy mogli poinformować za kilka dni - dodaje.

Przez ostatnie 40 lat Sezam był jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy. - Od lat robię tu zakupy. Chyba już trochę z sentymentu, bo Sezam kojarzy mi się z moją młodością. Szkoda mi tego budynku, bo można poczuć tu jeszcze minioną epokę i spotkać wiele znajomych twarzy - mówi pani Anna, mieszkanka Śródmieścia. Wybudowany w 1969 roku Sezam był pierwszym z gmachów Ściany Wschodniej ciągnącej się od Świętokrzyskiej do Al. Jerozolimskich. Jeden z najbardziej luksusowych PRL-owskich domów towarowych w stolicy odegrał także znaczącą rolę w filmie Marka Piwowarskiego "Przepraszam, czy tu biją?" nagranym w połowie lat 70. Czy Centrum Marszałkowska uda się wpisać w charakterystyczną przestrzeń tej części Śródmieścia?

Projekt Centrum Marszałkowska zakłada wybudowanie przeszklonego, 10-piętrowego biurowca z trzema podziemnymi kondygnacjami. Dwie najniższe przeznaczone zostaną na parkingi, na których zmieści się ponad sto aut. Poziom -1, parter i pierwsze piętro stanowić zaś będą przestrzeń handlową. - Znajdą się tam sklepy, restauracje i lokale usługowe o łącznej powierzchni 4,8 tysiąca metrów kwadratowych - informuje inwestor. Dużym udogodnieniem dla klientów będzie połączenie podziemnych kondygnacji z nową stacją metra u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. W podziemiach wybudowane zostaną także dodatkowe ruchome schody, które ułatwią dojście podróżnym. Projektanci podkreślają, że dzięki takiemu rozwiązaniu pasaż na ul. Marszałkowskiej nie zostanie dodatkowo zabudowany.

Największą część budynku zajmą jednak biura, które mieścić się będą na pozostałych kondygnacjach. Ich powierzchnia wyniesie aż 12 tysięcy metrów kwadratowych.
Inwestor zapowiada, że wyburzanie starego budynku Sezamu rozpocznie się za kilka miesięcy, budowa nowego biurowca ruszy zaś na przełomie tego i przyszłego roku. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2017 roku.

Inwestor Centrum Marszałkowska, BBI Development, podkreśla, że nie chce odcinać się od historii, a w nowym budynku będzie można znaleźć elementy nawiązujące do dawnego domu handlowego, m.in. neony z napisem "Sezam". - Neony zostaną zdemontowane i poddane konserwacji. Po zakończeniu budowy zamontujemy je ponownie na budynku przed wejściem do nowego sklepu Sezam - mówi Rafał Szczepański z firmy BBI Development. Inwestor planuje wykorzystać także charakterystyczną mozaikę znajdująca się w przyziemiu, która ozdobi hol prowadzący do sklepu. Ponadto, do historii Sezamu nawiązywać ma sama konstrukcja nowego gmachu, który swoim kształtem przypominać będzie literę S.

Centrum Marszałkowska nie będzie pierwszym projektem realizowanym przez BBI Development we współpracy z warszawskimi kupcami. W zeszłym roku na pl. Unii Lubelskiej otwarto nowoczesny biurowiec połączony z centrum handlowym, a w jego podziemiach uruchomiono samoobsługowy sklep prowadzony przez sprzedawców zrzeszonych w spółdzielni Supersam. Budynek powstał na miejscu dawnego Supersamu zburzonego w 2006 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto