Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozgłośnia Błyskawica. Jedyna konspiracyjna rozgłośnia radiowa w okupowanej Europie

PW
Radiostacja "Błyskawica"
Radiostacja "Błyskawica" MPW
Radiostacja „Błyskawica” nadawała do ostatniego dnia niemieckiej okupacji. Audycje zagrzewały Polaków do walki i informowały o sytuacji na froncie. Dalsza część artykułu poniżej.

„Duch Warszawy jest wspaniały"

„_Halo, tu mówi Błyskawica! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie_” tymi słowami 8 sierpnia 1944 roku zainaugurowano działalność radiostacji powstańczej. Fale radiowe docierały aż do Londynu.

Pierwszego dnia spiker Zdzisław Świętochowski wypowiedział symboliczne już słowa: „Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie: na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata! Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy.”

„Błyskawica” była jedyną rozgłośnią w czasie II wojny światowej nadającą z okupowanego kraju. Pierwszym miejscem redakcji były piwnice Pocztowej Kasy Oszczędnościowej przy ul. Jasnej 9. Pierwsze słowa wypowiedziano 8 sierpnia o godz. 9.45. Radiostacja miała wystartować wcześniej, tuż po Godzinie „W”, jednak przyjechała do Warszawy przemoczona. Potrzeba było kilku majstrów i tygodnia czasu, by ponownie ją uruchomić. Sama maszyna została zbudowana w 1943 roku w Częstochowie przez Antoniego Zębika ps. „Biegły”, który odtworzył „Błyskawicę” dla Muzeum Powstania Warszawskiego sześćdziesiąt lat później.

Zobacz też:

- Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego
Godzina rozpoczęcia: 9.00
Miejsce: ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)

- Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944
Godzina rozpoczęcia: 10.00
Miejsce: Park im. gen. G. Orlicza-Dreszera

po zakończeniu uroczystości: Marsz Mokotowa - przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej

- Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”
Godzina rozpoczęcia: 13.15
Miejsce: Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich

- Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
Godzina rozpoczęcia: 14.00
Miejsce: ul. Wiejska

- Złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”
Godzina rozpoczęcia: 16.00
Miejsce: Cmentarz Wojskowy na Powązkach


- Godzina „W” – oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim
Godzina rozpoczęcia: 17.00 
Miejsce: Mur Pamięci, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz inne miejsca na terenie całego miasta

- Akcja społeczna „Wolność łączy”
Godzina rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Miejsca pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta

- Uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani. Modlitwa międzyreligijna
Godzina rozpoczęcia: 19.30
Miejsce: Cmentarz Powstańców Warszawy

- Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy
Godzina rozpoczęcia: 20.30 
Miejsce: pl. marsz. J. Piłsudskiego

- Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Rozpalenie Ogniska Pamięci
Godzina rozpoczęcia: 21.00
Miejsce: Bartycka


- Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Król Lear” Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej - wstęp z zaproszeniem
Godzina rozpoczęcia: 24.00
Miejsce: Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

75. rocznica Powstania Warszawskiego. Program obchodów w War...

Audycje nadawano rzecz jasna po polsku, ale także po angielsku (m.in. Jan-Nowak Jeziorański) oraz rzadziej w języku niemieckim. - Za często nie mogło być, bo sytuacja się rozwijała na froncie, ostrzał i tak dalej, ale kilkakrotnie to robiłem - wspomina spiker tekstów niemieckich Filip Trzaska ps. „Siedlecki”. - Jak płyta się zacięła, to ręcznie się kręciło. Tacy majstrowie. Wspaniały był Olgierd Straszyński, wspaniały muzykolog. Był majstrem od audycji muzycznych w „Błyskawicy” - dodaje.

Szefem stacji był Stanisław Zadrożny ps. „Pawlicz”. Przygotował on ramówkę, która składała się z dziennika, przeglądu prasy, reportażu z pola walki, wiersza oraz piosenek, w tym obowiązkowo „Warszawianki”, która stała się symbolem rozgłośni. Nadawano ją zawsze na początku i na końcu programu. Audycje pojawiały się cztery razy dziennie i trwały około 30 minut.

Dzielni radiowcy trwali na posterunku, tak jak żołnierze na linii frontu. Radiostacja działała nawet w trudnych warunkach. Jak czytamy w „Dziennikach z Powstania” Stanisława Ozimka: „Poranna audycja o 9.45 odbywała się w czasie silnego ognia artyleryjskiego, skierowanego na najbliższe okolice stacji. Spiker Krzysztof nie przerwał wiadomości i najmniejszym drgnieniem głosu nie zdradził zdenerwowania”. Kilka chwil później w okolice studia trafił 600-milimetrowy pocisk. Na szczęście okazał się niewypałem.

Radiostacja została na ul. Jasnej aż do 23 sierpnia. Później przenoszono ją z miejsca na miejsce. Działała aż do kapitulacji, a następnie została zniszczona przez kierownika zespołu - Jana Georgicę ps. „Grzegorzewicz”.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto