Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa. 24-godzinny performance na pl. Defilad

Redakcja
W Polsce nieczęsto możemy oglądać tego typu artystyczne ...
W Polsce nieczęsto możemy oglądać tego typu artystyczne ... Plac Defilad
W Polsce nieczęsto możemy oglądać tego typu artystyczne przedsięwzięcia. 20 września w oszklonym kontenerze na pl. Defilad zostaną zamknięte dwie osoby i będą rozmawiać. Przez 24 godziny non stop.

- „Rozmowa” to przede wszystkim zwrócenie uwagi na spotkanie i rozmowę. Dwoje filozofów zostanie zamkniętych w szklanej przestrzeni na 24 godziny wystawionej w miejscu publicznym – każdy będzie mógł się do nich indywidualnie dosiąść porozmawiać – zarówno po polsku jak i po angielsku - stwierdzają organizatorzy artystycznego wydarzenia.

Uczestnikami projektu będą dr Zofia Cielątkowska (filozofka, krytyczka sztuki) i dr Radosław Muniak (wieloletni wykładowca SWPS, autor książki „Efekt lalki”). - Performance ten, jest działaniem łączącym wiele sprzecznych idei. Rozmowa w miejscu publicznym, na placu, to powrót do greckiej Agory. Z jednej strony, zgodnie z dawną i potoczną wykładnią, filozofowie to osoby posiadające wiedzę o rzeczywistości, a więc uprzywilejowane naukowo. Z drugiej strony, w tym konkretnym przypadku, naukę przenoszą tak w wymiar performatywny, jak i zwyczajnie codzienny oraz też nieco voyerystyczny - możemy dalej przeczytać w opisie wydarzenia.

"Rozmowa" zdaniem organizatorów eventu ma być próbą odpowiedzi na pytanie czy możliwość wymiany trudnych myśli we współczesnym świecie jest możliwa. Projekt będzie więc próbą badania granic komunikacji i dialogu. Czy rzeczywiście będziemy mieli do czynienia z komunikowaniem się różnych środowisk i wartościową wymianą, czy tylko ze środowiskowym "popisem", szklaną przestrzenią, do której wejdą, tylko ci, którzy znają, jeżeli nie odpowiedzi na pytania, które mogą zadać performerzy, to przynajmniej są "przećwiczeni" w sposobie opowiadania o świecie właściwym dla osób, które zawodowo zajmują się filozofią i sztuką?

Zobacz też:

- „Rozmowa” wpisuje się w ideę projektów na „Placu Defilad” jako próby stworzenia otwartej, wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Przestrzeni dostępnej, atrakcyjnej dla każdej grupy wiekowej i społecznej, która ma budować unikatowe i cenne doświadczenie przyjaznych relacji - stwierdzają organizatorzy. Performance może pomóc odpowiedzieć na pytanie o rzeczywistą inkluzywność projektu pl. Defilad. Bo być może za słowami o otwartości, przyjazności stoi kolejne środowiskowe zawłaszczenie przestrzeni?

Jak to będzie działać?

Do kubika zapraszamy każdego, kto ma ochotę porozmawiać lub pobyć w towarzystwie filozofów niezależnie od wieku i przekonań. Oprócz filozofów, podczas rozmowy w kubiku może przebywać tylko jeden gość. Ze względów – praktyczno-organizacyjnych – maksymalny czas odwiedzin to 20 minut (chyba, że filozofowie wspólnie z gościem postanowią przedłużyć spotkanie). Filozofowie będą siedzieć przy dwóch stolikach delikatnie od siebie odsuniętych. Dla gościa zostało przewidziane jedno krzesło. Gość sam decyduje czy chce porozmawiać z obojgiem filozofów czy z konkretnym filozofem/filozofką. Filozofowie jako istoty cielesne, co około 2 godziny będą robić 5-minutowe przerwy i może się zdarzyć im coś przegryzać (filozofom można nawet przynosić przegryzki – wegetariańskie, a najlepiej wegańskie).

Uczestnicy:

Zofia Maria Cielątkowska
Przede wszystkim filozofka, potem krytyczka sztuki i kuratorka. Wiecznie coś pisze. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia (Filozofia, UJ). Jej praca doktorska została poświęcona performance – „Ucieleśnienie podmiotu. Teoria filozoficzna a performance na tle współczesnej krytyki kultury”. Absolwentka filozofii (Filozofia, UJ) oraz studiów kuratorskich (Historia Sztuki, UJ). Autorka tekstów do wystaw, krytycznych komentarzy czy wywiadów dotyczących sztuki i kultury. Publikuje m.in. w Obiegu, Dwutygodnik.com, Szumie.

Radosław Muniak
Z powołania i wykształcenia filozof, z zawodu kulturoznawca, obecnie próbuje sił jako powieściopisarz. Od 2008 roku prowadzi zajęcia akademickie na SWPS w Warszawie na stanowisku adiunkta w Instytucie Kulturoznawstwa i Filologii. Absolwent filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literacko-naukowego „LiteRacje” i wiceprezes Stowarzyszenia LiteRacje im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Wieloletni członek zarządu Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych i mówca TEDxWomen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto