Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się festiwal folklorystyczny. To będzie tydzień niezapomnianej zabawy!

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Fot. Dariusz Danek
Fot. Dariusz Danek Archiwum
Tygodniowy festiwal to ogromne wyzwanie organizacyjne. Jedno z najważniejszych zadań mają wolontariusze, opiekujący się grupami tanecznymi. W takiej roli sprawdzą się m.in. Wojtek Hop i Ania Polanowska.

Wojtek pod swoje skrzydła weźmie zespół „Wawel" z Detroit. Ania zajmie się francuską grupą „Wiosna w Szamotułach". Ich zadaniem będzie pokazywanie obcokrajowcom Rzeszowa, dowożenie ich na miejsca prób i rozwiązywanie wszystkich ich problemów.
Jak matka i ojciec
- Śmiejemy się, że na czas festiwalu stajemy się ich ojcem i matką. Tak zresztą w żartach się do siebie zwracamy - mówią młodzi rzeszowianie. - Dlaczego się zdecydowaliśmy? Na początku miał to być pomysł na wakacyjne zajęcie, podszkolenie języka i poznanie kogoś nowego. Teraz chodzi już tylko o tych ludzi, bo bardzo się z sobą zżyliśmy. Odliczamy dni do naszego ponownego spotkania, bo w końcu czekaliśmy na siebie 3 lata.
Żadnej pizzy i hamburgerów
Razem ze swoimi podopiecznymi na czas festiwalu zamieszkają w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Tamtejsza stołówka już szykuje się na wydawanie tysięcy posiłków dziennie. Polonusi będą próbować tylko polskich potraw, w tym słynnego schabowego i pierogów. Ponieważ w tym roku festiwal będzie trwał dzień krócej, plan dnia goście z zagranicy będą mieć bardzo napięty. Wielogodzinne próby, spotkania z mieszkańcami i występy oznaczają, że czas wolny będą mieli późnymi wieczorami. Co wtedy zazwyczaj robią? Oczywiście tańczą!
Tańce na trawniku
- Jedni w uczelnianym klubie na dyskotece, drudzy powtarzają kroki i dopracowują układ na każdym wolnym kawałku trawnika lub korytarza. Całe miasteczko zamienia się na ten tydzień w jedną wielką scenę – opowiada Ania.
Jak dodaje Wojtek, dzięki temu sam poprawił swoje umiejętności taneczne i dowiedział się sporo o własnym kraju. – Oni chętnie opowiadają nam o swoim codziennym życiu, ale też chcą wiedzieć jak najwięcej o obecnej i dawnej Polsce. Przez to i my opiekunowie na nowo uczymy się naszej kultury. W dodatku dobrze się bawiąc – przyznaje absolwent prawa UR.
Anna Janik
Program XV Światowego Festiwalu Polonijnego Zespołów Folklorystycznych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto