Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się prace nad drugim przewiertem pod dnem Wisły. Ma być gotowy w połowie roku

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W czwartek, 6 maja, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało o rozpoczęciu prac nad drugim przewiertem pod dnem Wisły. Nowa nitka ma być gotowa w połowie br. Prace są kontynuacją budowy alternatywnego układu przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka z lewobrzeżnej Warszawy. Szczegóły poniżej.

Prace nad drugim przewiertem pod Wisłą rozpoczęte

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, kontynuując budowę alternatywnego układu do przesyłu ścieków pod dnem Wisły, rozpoczęło przewiert nitki B. Start przewiertu nastąpił po okresie intensywnych prac - projektowych i przygotowawczych - poinformowała spółka.

Wykonawcą nitki B jest Inżynieria Rzeszów S.A., która wykonała także pierwszy przewiert. Koszt tej inwestycji wyniesie około 31 mln zł netto.

Rurociąg nitki B, analogicznie do nitki A działającej od 13 grudnia 2020 r., jest budowany metodą bezwykopową (direct pipe) pod dnem Wisły, a po jego wykonaniu zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną zakładów „Świderska” i „Farysa”. Długość podziemnego odcinka stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m wyniesie około 800 metrów. Uruchomienie nitki B jest planowane na koniec I półrocza 2021 roku - czytamy w komunikacie.

Równolegle z pracami związanym z budową drugiego przewiertu, powstaje jeszcze jeden (trzeci), uzupełniający naziemny rurociąg, który będzie dołączony do już pracujących dwóch naziemnych ułożonych po obu stronach rzeki. Dzięki temu zwiększy się wydajność budowanego całego układu, co wpłynie na dalsze ograniczenie zrzutów przelewami burzowymi mieszaniny ścieków i wód opadowych do Wisły podczas pogody deszczowej.

Zobaczcie też:

Budowa drugiej linii metra w ostatniej fazie. Będą opóźnieni...

Gdy zakończą się prace związane z budową drugiej nitki rurociągu, MPWiK przystąpi do realizacji II fazy inwestycji. Ogłoszono już przetarg na wybudowanie nowych rurociągów i towarzyszących im obiektów (budynków) technologicznych, komór połączeniowych gwarantujących sprzężenie nowego układu z już działającym, komory sterującej przepływem z urządzeniami monitorującymi, a także z projektowanymi urządzeniami kolektora Wiślanego. Pozwoli to na rozpoczęcie transportu ścieków grawitacyjnie. Do tego czasu układ będzie pracował jak dotąd - przy wykorzystaniu pomp. Trwa procedura analizy ofert, które wpłynęły w postępowaniu.

Jednocześnie do budowy alternatywnego przesyłu ścieków trwają prace związane z demontażem rurociągów w tunelu pod Wisłą, które uległy awarii 29 sierpnia 2020 roku. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2021 roku, a koszt tej inwestycji wyniesie 21,5 mln zł netto.

Zakończenie prac odtworzeniowych układu przesyłowego w tunelu pod Wisłą powinno nastąpić w 2024 roku.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto