Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej. Samolot z urną wylądował w Warszawie

Redakcja
W piątek 22 kwietnia na lotnisku wojskowym na Okęciu wylądował samolot z urną z prochami Karoliny Kaczorowskiej. Jutro odbędzie się uroczystość pogrzebowa małżonki Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Karolina Kaczorowska zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Londynie, zgodnie z ostatnią wolą spocznie u boku swojego męża w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ostatnia Pierwsza Dama II RP Karolina Kaczorowska spocznie w Polsce

W piątek 22 kwietnia 2022 roku urna ze szczątkami prezydentowej Kaczorowskiej przyleciała samolotem rządowym z Londynu do Warszawy. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegra "Marsz żałobny" Fryderyka Chopina. Przemówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk. W Wojskowym Porcie Lotniczym na Okęciu hołd Zmarłej oddali przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskie...

Po oficjalnej ceremonii powitania na lotnisku w godzinach popołudniowych w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną odprawione nieszpory. Do 22.00 będzie można indywidualnie oddać hołd i pomodlić się przy urnie Karoliny Kaczorowskiej.

Główna uroczystość pogrzebowa w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się w sobotę 23 kwietnia 2022 w południe. W ceremonii wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Uroczystości pożegnania Karoliny Kaczorowskiej będą otwarte dla wszystkich.

Karolina Kaczorowska

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Podczas sowieckiej okupacji Kresów Wschodnich została w 1940 r. zesłana na Syberię. Dzieliła los polskich "dzieci tułaczych", ewakuowanych wraz z Armią Andersa do Iranu, a następnie przez kilka lat przebywających w Ugandzie, gdzie pozostała do końca lat 40. XX wieku, a następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. Po skończeniu studiów na uniwersytecie londyńskim rozpoczęła pracę nauczycielki. Dzięki zaangażowaniu w działalność harcerską poznała Ryszarda Kaczorowskiego, którego poślubiła w 1952 r. Para miała dwie córki - Jadwigę i Alicję - oraz pięcioro wnuków.

Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji, osobą zasłużoną dla harcerstwa polskiego na emigracji, zaangażowaną w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, została pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski uroczyście przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska towarzyszyła wówczas mężowi. Powróciła ona do kraju po raz pierwszy od 50 lat. Po śmierci prezydenta Kaczorowskiego w katastrofie smoleńskiej nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była kustoszką pamięci o zmarłym mężu. W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2016 r. reprezentowała środowiska emigracyjne w Radzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronowała przez wiele lat przedsięwzięciom upamiętniającym polski czyn zbrojny i kultywującym tradycję niepodległościową. W latach 2010-2021 była Honorowym Patronem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto