Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęto modernizację Fortu Sokolnickiego

Redakcja
Fort Sokolnickiego wkrótce stanie się centrum kulturalnym Żoliborza. Władze stolicy przeznaczyły dwanaście milionów złotych na modernizację obiektu.

W czwartek 20 sierpnia w parku Żeromskiego oficjalnie rozpoczęto przebudowę Fortu Sokolnickiego oraz adaptację obiektu na potrzeby przyszłego „Centrum Sztuki”.

- Staramy się, żeby w naszej wizji modernizacji Warszawy były nie tylko drogi i mosty, ale żeby nie zabrakło także pieniędzy na miejsca, które będą razem z mieszkańcami pulsowały życiem kulturalnym – mówiła obecna na miejscu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Umowa na „Rozbudowę i adaptację Fortu Sokolnickiego" została podpisana 7 sierpnia 2009 r. w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

- W centrum Żoliborza zaniedbany obiekt Fortu Sokolnickiego straszył. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja dochodzi do skutku. Dziękuję pani prezydent za życzliwość i odwagę, że w okresie kryzysu finansowego znalazły się pieniądze na Fort Sokolnickiego - powiedział burmistrz Żoliborza Janusz Warakomski. Zwrócił także uwagę na fakt, że Żoliborz nie ma obecnie żadnego miejsca, w którym można wprowadzić na stałe różne przedsięwzięcia artystyczne.

Fort Sokolnickiego jest obiektem o bogatej historii. Wzniesiony został w latach 1848 - 1851 jako baszta obronna z włazami ziemnymi i ukrytymi w nich urządzeniami. Cały zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928 - 1932 kiedy to urządzono wokół fortu, park im. St. Żeromskiego. Fort, wraz z otaczającym go parkiem odtąd miał służyć społeczności lokalnej dzielnicy Żoliborz. W czasie działań wojennych 1939 r. nie ucierpiał, zaś w czasie Powstania Warszawskiego znajdował się w nim szpital polowy. W końcu lat 80-tych, Wojsko Polskie rozpoczęło proces opuszczania fortu, natomiast władze samorządowe rozpoczęły starania o jego przejęcie. Ostatecznie po 1997 r. fort został przekazany Agencji Mienia Wojskowego, która wystawiła go na sprzedaż. W 2003 r. został podpisany akt notarialny, na mocy którego zabytek nabyła gmina Żoliborz. Obecnie mieści się w nim Fundacja „Dziecko i Sztuka”, upowszechniająca sztuki plastyczne wśród dzieci oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Rezerwistów WP. Terazx władze miasta postanowiły przekazać go w ręce ludzi kultury i sztuki.

Zakończenie prac i oddanie obiektu zaplanowano na jesień 2010 r. W centrum kulturalnym mają być organizowane koncerty, spotkania z artystami oraz inne wydarzenia kulturalne.



Zobacz również:
Za osiem miesięcy Teatr Powszechny w nowej szacie
Teatr Praski coraz bliżej
Żoliborska pajęczyna w naprawie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto