Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2013 [program, bilety]

Redakcja
Danyel Ward / John Joe Kelly
Danyel Ward / John Joe Kelly Fot 1: N'Krumah Lawson Daku / fot. 2: mat. prasowe
W środę 25 września rusza jeden z najważniejszych festiwalu muzycznych, nie tylko w Warszawie, ale i na świecie. Wydarzenie znalazło się wśród 25 najciekawszych tego typu imprez na świecie. Impreza potrwa do 29 września.


Skrzyżowanie Kultur, Pałac Kultury, 25 - 29 września


To już 9. edycja imprezy. Jak co roku na Skrzyżowaniu Kultur nie zabraknie wykonawców z całego świata. Od 2005 roku w imprezie wzięło udział 170 artystów z 54 krajów. Wydarzenie ma rangę imprezy międzynarodowej, rekomendowanej przez prestiżowy magazyn Songlines jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzycznych świata.

Głównym założeniem i misją festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Wydarzenie jest otwarte i wrażliwe na kulturową i artystyczną różnorodność. Poza samymi występami goście festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w muzycznych warsztatach, uczestniczyć w projekcjach filmów, wystawach,

Skrzyżowanie Kultur - program:

Seria występów: Sounds Like Poland, środa (25.09), godz. 19-22
Wielokulturowe wydarzenie zacznie się od nowości – „Sounds Like Poland” to prezentacja polskiej sceny muzyki świata. W serii bezpłatnych koncertów wystąpią: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiestra św. Mikołaja oraz Vołosi. Będzie okazja poznać siłę polskiego folku przed muzyczną podróżą po Wyspach Świata.

Koncerty: Strażnicy tradycji, czwartek (26.09), godz. 19.30
W czwartek scenę przejmą międzynarodowe gwiazdy. Danyel Waro – charyzmatyczny poeta i buntownik z Reunionu pokaże jak dziś brzmi maloya – muzyka, która przed wiekami towarzyszyła niewolnikom pracującym na plantacjach trzciny cukrowej. Zaśpiewają też Tenores di Bitti Mialinu Pira z Sardynii, wybitni specjaliści od śpiewu polifonicznego liczącego kilkaset lat.

Koncerty: Mistrzowie i szamani, Koncert Mistrzów, piątek (27.09), godz. 19
W piątek wieczór rozpocznie się od niepowtarzalnego Koncertu Mistrzów. Na scenie tego wieczoru spotkają się artyści prowadzący festiwalowe warsztaty: specjalistki od śpiewu gardłowego z arktycznych krańców Kanady, tancerze haka z Nowej Zelandii, wirtuoz gry na antycznym sycylijskim flecie, irlandzki bębniarz oraz suficki wokalista z wybrzeży Tunezji. Potem na muzyczną fiestę zaprosi publiczność zespół Lindigo – miksujący tradycyjne, korzenne brzmienia Reunionu z brazylijską sambą i funkiem.


Zobacz zdjęcia z poprzednich edycji Skrzyżowania Kultur:


Królowe rytmu, Calypso Rose, sobota (28.09), godz. 19
Sobota należeć będzie do kobiet. 73-letnia Calypso Rose z Trynidadu i Tobago, ambasadorka tanecznego calypso nagrała 800 piosenek i 20 albumów, występowała z Michaelem Jacksonem i Bobem Marleyem. Każdy jej koncert to mieszanka energii i zmysłowości. Zaś Moana Maniapoto jest jednym z najwyrazistszych głosów Nowej Zelandii, strażniczką ginącej kultury Maorysów. Na scenie wspierają ją tancerze haka i muzycy z zespołu The Tribe.

Głos Czarnych Karaibów, niedziela (29.09), godz. 19
Finał festiwalu będzie okazją, by poznać ekspresyjną muzykę Garifunów. Ci żyjący w Ameryce Środkowej potomkowie Karaibów, Indian i afrykańskich niewolników przez dziesięciolecia byli dyskryminowaną mniejszością. Teraz odbudowują swoje tradycje pod patronatem UNESCO. Liderem ich społeczno-muzycznego odrodzenia jest Aurelio Martinez, który w Warszawie wystąpi na czele The Garifuna Collective.

Bilety na koncerty zagranicznych gwiazd kosztują 30 złotych. Można je kupować w namiocie festiwalowym przed PKiN (od ul. Świętokrzyskiej). Koncerty w klubie festiwalowym, środa -niedziela (25-29.09), godz. 21-24. Późne wieczory podczas WFSK warto spędzać w klubie festiwalowym przed PKiN. Tam odbędą się między innymi akustyczne występy mistrzów, wystąpią także Buba Kuyateh – mistrz kory z Gambii, Bart Pałyga z zespołem Mosaic, zespół Wielbłądy oraz dyrektor artystyczna festiwalu – Maria Pomianowska z DJ-em EMPE. Występy klubowe są otwarte i bezpłatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto