Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rozpoznaj". Poszukują osób z filmu dokumentalnego o Powstaniu Warszawskim

Redakcja
Film "Powstanie Warszawskie" to oryginalne zdjęcia z czasu ...
Film "Powstanie Warszawskie" to oryginalne zdjęcia z czasu ... Kamil Fejfer
Film "Powstanie Warszawskie" to oryginalne zdjęcia z czasu patriotycznego zrywu, którym dograno dźwięk i nadano kolor. Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje anonimowych bohaterów obrazu.

Nie jest jeszcze znana dokładna data premiery filmu "Powstanie Warszawskie". Jak mówi Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Bo film to bardzo duże przedsięwzięcie, o którym informowały media na całym świecie. "Powstanie Warszawskie" to obraz non-fiction stworzony z archiwalnych zdjęć kręconych podczas walk. Czarno-białe w oryginale zdjęcia nadgryzione zębem czasu są pieczołowicie odnawiane: dodawany jest im kolor, dogrywane dźwięki. W realizację zaangażowani są również specjaliści od rozpoznawania mowy ruchu warg.

W metrze otwarto pierwszy e-market

Muzeum Powstania Warszawskiego pragnie odszukać osoby widoczne na zdjęciach, które są anonimowymi bohaterami filmu. Część z nich udało się już odszukać. Takim człowiekiem jest np. Witold Kieżun, ekonomista, który na filmie widoczny jest jako młody, uśmiechnięty mężczyzna, trzymający w dłoni CKM. Jak wyjaśnia został poproszony przez ekipę filmową o uśmiech. Jak sam zauważa, jest raczej pozytywnym symbolem powstania, uśmiechniętym człowiekiem, którego uchwycono w momencie triumfu - zdobycia budynku PAST-y.

Zobacz też:
"Powstanie Warszawskie" Jana Komasy. Informcje o filmie

Na zdjęciach widoczna jest również Wanda Traczyk-Stawska. Na filmie trzyma karabin. Na głowie ma czapkę pilotkę. Jak tłumaczy nie mogła nosić hełmu z powodu urazu głowy. Podczas kręcenia tych zdjęć nosiła opatrunek, który nie mieścił się pod hełm.

W "Powstaniu Warszawskim" zobaczymy również Kazimierza Mikosa. Podczas kręcenia filmu miał 14 lat. Chłopiec w białej koszuli dźwiga z kolegą płytę chodnikową niosąc ją na barykadę. Jak sam zaznacza płyta była ciężka: ważyła około 50 kg. Niesienie jej dla dwóch 14-latków musiał sprawiać spory problem. Mikos wyjaśnia, że podczas kręcenia filmu na jego twarzy widoczny jest uśmiech, ponieważ scena w ten sposób została zaaranżowana przez twórców zdjęć. Ktoś poprosił o pogodny wyraz twarzy.

Poza odnalezionymi na identyfikację czekają dziesiątki osób widoczne na filmie. Ich zdjęcia można oglądać na stronie powstaniewarszawskiefilm.pl w zakładce "Rozpoznaj". Na rozpoznanie czekają dziesiątki osób. Jeśli ktoś rozpoznaje na zdjęciach bliską osobę może skontaktować się mailowo z Muzeum Powstania Warszawskiego. Aby to zrobić wystarczy napisać maila na adres: rozpoznaj@1944.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto