Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozszerzenie ulg dla krwiodawców w Warszawie? Pojawiła się propozycja zmian w przepisach. Będzie jak w Krakowie czy Poznaniu?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
archiwum naszemiasto.pl
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale zasłużonym honorowym dawcom krwi przysługuje udogodnienie w postaci darmowej komunikacji miejskiej w stolicy. Jednak nie wszystkim, obecnie minimalne wartości, które upoważniają do przejazdów transportem zbiorowym bez biletu są bardzo wysokie. Pojawił się pomysł by to zmienić - w ramach polityki zachęcania do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Obecnie za darmo po Warszawie mogą jeździć honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie:

  • 18 litrów krwi pełnej - w przypadku mężczyzn (40 donacji po 450 ml)
  • 15 litrów krwi pełnej - w przypadku kobiet (34 donacje po 450 ml)

lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Uzbieranie tych liczb według autora petycji to co najmniej 10 lat. Teoretycznie mężczyźni mogą oddawać krew 6 razy do roku a kobiety 4. Rzadko jednak udaje się osiągnąć taką regularność, więc faktycznie uzbieranie uprawnień zajmuje dużo czasu. Warto zwrócić uwagę, że w bankach krwi często są braki. Miasto chce natomiast zachęcać do podróżowania komunikacją miejską. Może zatem wprowadzić niższe minima ale mniejsze zniżki zamiast formy wszystko albo nic?

W aktualnym systemie brakuje mniejszej, ale łatwiej dostępnej ulgi. Rozwiązaniem mogłoby być uzyskiwanie czasowych ulg w wysokości 50% po jednym lub dwóch udokumentowanych oddaniach krwi (...) Innym rozwiązaniem, które obowiązuje m.in w Krakowie oraz Poznaniu, jest przyznanie ulgi 50% Zasłużonym Honorowym Dawcom krwi II stopnia - czytamy w petycji

W przypadku Zasłużonych Honorowych Dawców krwi II stopnia mówimy o minimach: 10 litrów dla kobiet i 12 litrów dla mężczyzn. Na pewno to bardziej przystępne liczby nawet dla osób, które nie oddają krwi aż tak często. W 2020 roku pojawił się podobny projekt w Budżecie Obywatelskim. Zakładał, żeby zniżki przyznawane były po każdej donacji, ale został oceniony negatywnie.

Przypomnijmy, że w skutek nowelizacji przepisów, w czasie obowiązywania w Polsce stanu epidemii każdy, kto oddał krew minimum trzy razy podczas stanu ogłoszenia pandemii, może jeździć pociągami i autobusami, korzystając z ulgi w wysokości 33%. Obowiązuje to jednak w przejazdach państwowych dalekobieżnych. Warszawski samorząd podobnej ulgi nie wprowadził - nie dostałby bowiem rządowej dotacji.

Wygląda na to, że miasto nie jest skore do zmiany obowiązujących przepisów. Petycja trafi jednak do Rady Warszawy. Wydaje się, że jednak dopiero szeroko zakrojona dyskusja wśród opinii publicznej mogłaby wpłynąć na zmianę obowiązujących przepisów. Być może faktycznie warto obniżyć minima, ale przyznać mniejszą ulgę. Można przy tym upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto