Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwiewamy wątpliwości w sprawie przebudowy stadionu OSiR

Marcin Gołembiewski
Marcin Gołembiewski
Marcin Gołembiewski
Remont stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji (nie)oczekiwanie dopiero przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi wywołuje kontrowersje.

O projekcie przebudowy obiektu przy ul. Leśnej pisaliśmy na łamach Gazety Pomorskiej już w lutym. Prace miały ruszyć w połowie roku, ale z różnych względów zostały przełożone. Niedawno poinformowaliśmy o planowanym demontażu jupiterów i ich sprzedaży. Wywołało to lawinę telefonów do redakcji w tym temacie. Sprawą zajęli także włocławscy radni podczas poniedziałkowego posiedzenia. Większość z nich chce zaniechania prac inwestycyjnych na stadionie OSiR dotyczących wymiany oświetlenia obiektu.
- Radni tylko wyrazili swoją intencję w tej sprawie. Mieniem komunalnym dysponuje prezydent. Na dodatek przetarg na przebudowę stadionu OSiR został już ogłoszony. Koncepcja programowo-przestrzenna oraz dokumentacja projektowo-kosztorysowa dotycząca dwóch etapów rozbudowy obiektów OSiR jest już gotowa. Inwestycja rozpocznie się w lutym 2011 roku, a zakończy 30 kwietnia 2012 r. Szacunkowa wartość zamówienia, bez podatku VAT, to 31 mln 713 tys.zł. – powiedziała Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta Włocławka.
Przebudowa wywołuje wśród mieszkańców Włocławka kontrowersje. Związku z powtarzającymi się niektórymi pytaniami postanowiliśmy wątpliwości wyjaśnić u źródła. Większość osób zwracało przede wszystkim uwagę, że po demontażu jupiterów miasto będzie musiało zwrócić dotację, jaką otrzymało z ministerstwa na ich budowę. Nawet zapłacić umowną karę. Podkreślano także możliwy problem w związku z nowa ustawą o identyfikacji osób podczas imprezy. Wszystkiemu zaprzecza jednak wiceprezydent miasta.
- Zawarta w tamtym okresie umowa z Ministrem Sportu nie przewidywała żadnych sankcji karnych z tytułu późniejszego demontażu czy sprzedaży masztów. W projekcie przebudowy stadionu jest uwzględniony również monitoringo biektu, a więc nie będzie problemów z identyfikacją osób wchodzących na zawody sportowe. – powiedział Jacek Kuźniewicz, zastępca prezydenta Włocławka.
- Czy prawa niepełnosprawnych do cywilizowanego oglądania zmagań sportowców będą uwzględnione w tej przebudowie? – pyta natomiast Paweł Kozłowski. - Jako prezes zarządu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "FORTIS" w Puławach gdzie do 2009 roku mieszkałem i działałem np. przy modernizacji stadionu konsultowano się z organizacjami skupiającymi osoby niepełnosprawne. Chodziło, aby wybrać taki wariant, który spełniałby oczekiwania kibica niepełnosprawnego. Włocławek jest jednym z najgorszych miast w Polsce, jeżeli chodzi o dostępność dla "wózkowiczów", osób starszych, matek z dziećmi w wózku. Zjeździłem Polskę i wiem z doświadczenia jak to wygląda w innych miastach gdzie samorząd chce współpracować w temacie likwidacji barier.
- Projekt przebudowy uwzględnia prawa osób niepełnosprawnych, co jest zgodne z obowiązującymi przepisami "Prawa Budowlanego" i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. – dodał Kuźniewicz.
Dodajmy, iż przebudowa i adaptacja stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji na stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, z uwagi na ograniczone środki w budżecie miasta, została podzielona na etapy. W pierwszym przyszły wykonawca wybuduje arenę lekkoatletyczną spełniającą wymogi do rozgrywania zawodów o randze ogólnopolskiej, składającąsię z bieżni lekkoatletycznej posiadającej 8 torów. Wybudowane zostaną także skocznie do skoku wzwyż, w dal i o tyczce, rzutnie do pchnięcia kulą, do rzutudyskiem i rzutu oszczepem oraz rów z wodą do biegów z przeszkodami.
Wewnątrz areny lekkoatletycznej znajdzie się boisko piłkarskie spełniające wymogi rozgrywek II ligi. Przebudowane będzie także oświetlenie. Zdemontowane zostaną istniejące lampy i postawione będą nowe cztery maszty o wysokości 30,5 m oraz cztery maszty o wysokości 27,40 m. Zamontowane będą także projektory oświetleniowe. Przy okazji inwestycji rozbudowane będą take sieci kanalizacyjne, sanitarne, itp.
Przygotowała ją firma „MD" Polska sp. z o.o. ze Szczecina. W dokumentacji zawarty jest także projekt budynku, w którym znajdą się szatnie dla zawodnikówi trenerów, pokój badań antydopingowych z gabinetem lekarskim i węzłem socjalnym, sala ćwiczeń, sauna i szatnie ogólnodostępne. W budynku będzie także magazyn na sprzęt lekkoatletyczny, recepcja, kasa biletowa, miejsce dla reporterów, sala konferencyjna oraz biuro obsługi imprez.
Przebudowane będą także trybuny. Pod dachem będzie około 1,5 tys. miejsc, z wydzielonym sektorem dla VIP-ów, które będą się mieścić wzdłuż prostej od strony południowej. Oprócz tego, na koronie stadionu wykonawca zaprojektuje trybuny odkryte z miejscami siedzącymi na około 3 tys. osób. Przy stadionie powstaną przynajmniej dwa stanowiska postojowe dla autobusów oraz około 10 miejsc postojowych na samochody osobowe.
Ogłoszenie przetargu powoduje, że w praktyce już wkrótce rozpocznie się przebudowa stadionu.
Termin inwestycji oznacza, że murawa przy ul. Leśnej wyłączona zostanie z użytkowania na prawie półtora roku. Tym samym piłkarze Włocłavii i Lidera będą musieli swoje mecze ligowe rozgrywać na boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Gdzie jednak brakuje przede wszystkim zaplecza socjalnego. Zespoły przebierają się w samochodach, albo w szatniach oddalonych o ponad kilometr od boiska.Trzeba mieć tylko nadzieję, że radni lub prezydent zdecydują się podjąć inicjatywę, która wydatnie pomoże włocławianom uprawiającym najpopularniejszą dyscyplinę sportową na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto