Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Przemiany w Centrum Nauki Kopernik [PROGRAM]

Marek Szymaniak
Rusza Festiwal Przemiany [PROGRAM]
Rusza Festiwal Przemiany [PROGRAM] Fot. Bartek Warzecha
Rusza Festiwal Przemiany. W czwartek w Centrum Nauki "Kopernik" startuje Festiwal "Przemiany". To wydarzenie, które ma zainspirować warszawiaków do zmiany otaczającego ich świata na lepsze. A wszystko to przy użyciu nowych technologii.

Rusza Festiwal Przemiany

Jedną z nich jest druk 3D. Z pomocą tej technologii każdy może stworzyć właściwie wszystko od biżuterii po elementy stacji kosmicznych. Taką okazję będą mieli też uczestnicy festiwalu. - Będą mogli zaprojektować, a potem wydrukować własny przedmiot w technologii druku 3D - mówi Paulina Butlewska z Centrum Nauki Kopernik.

To wydarzenie doskonale oddaje ideę Festiwalu Przemiany. - Zależy nam, by przekonać uczestników imprezy, że moc tworzenia ma każdy z nas. Tę siłę sprawczą człowieka można dziś wesprzeć nowymi technologiami i właśnie one interesują podczas tegorocznej edycji najbardziej. Nowe metody produkcji, w tym druk 3D, nie są już zarezerwowane tylko dla specjalistów. Drukować możemy wszystko: od butów, przez endoprotezy, po stacje kosmiczne na marsie. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Żeby tworzyć, trzeba tylko wiedzieć po co - wyjaśnia Butlewska.

Na co się wybrać?
Impreza w Centrum Nauki Kopernika to także ciekawe wykłady, pokazy filmowe i warsztaty. - W tym roku mamy fanatycznych zagranicznych gości. Wykład otwierający wygłosi prof. Behrokh Khoshnevis z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii - współpracownik NASA, który metodą 3D drukuje elementy stacji kosmicznych na Księżycu. W dodatku z pyłu kosmicznego! Sobotni blok wykładowy rozpocznie Ap Verheggen, który buduje lodowce na pustyni, udowadniając w ten sposób, że zmiany klimatyczne są związane nierozerwalnie ze zmianami kulturowymi. Czekamy także na wykład Massouda Hassaniego - konstruktora dużych kul dmuchawca, które - zasilane wiatrem - detonują ładunki wybuchowe na polach minowych. Na koniec Neil Harbisson, czyli piękna historia o tym, jak życie w świecie widzianym wyłącznie w szarych barwach można zamienić na świat, w którym słyszy się 360 kolorów. Neil to pierwszy człowiek na świecie, który - dzięki cybernetycznemu oku - słyszy kolory - wylicza Butlewska.

W ramach festiwalu odbędzie się również koncert Sonic Fiction. Impreza odbędzie się 7 września nad samą Wisłą. Przycumowana w okolicach Kopernika BarKa zamieni się w koncertową scenę.

- Startujemy o 20, kończymy o 4 nad ranem. Usłyszymy Fimbera Bravo, jednego z największych współczesnych wirtuozów steel drumu, któremu tego wieczoru będzie towarzyszył Alexis Taylos z legendarnego Hot Chip. Prosto z Nowego Jorku przyjedzie do nas Victor Rosado, który z powodzeniem koncertuje już od ponad 30 lat. Czekamy także na koncert Young Marco, który pojawi się u nas tuż przed wydaniem swojej debiutanckiej płyty - zachęca rzeczniczka.

Na poranek następnego dnia zaplanowano “Śniadanie nad rzeką”. Od godz. 11, w Parku Odkrywców CNK będziemy mogli nie tylko zjeść, ale także poznać ciekawostki związane z produkcją posiłków. Kupimy też lokalne produkty.

- Czekają na nas także warsztaty z hodowli balkonowych - będzie można zasadzić zioła i zabrać je do domu - dodaje Butlewska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto