Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza XII Motocyklowy Rajd Katyński [ZDJĘCIA]

Redakcja
W sobotę, 1 września o godzinie 9.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Blisko 70 motocyklistów z Polski i z zagranicy w 3 tygodnie pokona trasę ponad 6 000 km.

To już dwunasta podróż motocyklistów na Kresy Rzeczypospolitej, aby uczcić pamięć bohaterów pomordowanych na Wschodzie i spotkać się z żyjącymi tam Polakami.

Trasa tegorocznego Rajdu obejmie: Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę.

- Każda z miejscowości, przez które jedziemy, to kawał polskiej historii. Wszędzie spotkania z Polakami, z dziećmi w sierocińcach, z mieszkańcami i władzami miast. W Winnicy już po raz trzeci rozegramy mecz piłki nożnej z reprezentacją władz miasta. Odwiedzimy Polskie Termopile w Dyjatyniu i Zadwórzu. W Podbrodziu, Bogdanowie, Katyniu, Miednoje czekają nas spotkania z dziećmi w sierocińcach. W Moskwie złożymy wieniec na symbolicznej mogile gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Jasiukowcza na Cmentarzu Dońskim. Złożymy wieńce przyjaciołom Polski: Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie – powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.

Czytaj także: Znani aktorzy, sportowcy i politycy pozują do zdjęć, jako motocykliści [ZDJĘCIA]

XII Rajd Katyński rozpocznie uroczystość zorganizowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegnają Kresowiacy, Powstańcy Warszawy, harcerze, a także bliscy osób pomordowanych na Wschodzie.

Wśród uczestników XII Rajdu Katyńskiego są tacy, którzy jadą po raz pierwszy, a do wyjazdu przygotowywali się już od kilku lat.

- Dla mnie Rajd Katyński to podtrzymanie tożsamości narodowej poprzez poznanie historii jadąc do miejsc, w których się ta historia tworzyła – powiedział Krzysztof Butlewski, uczestnik tegorocznego Rajdu, z zawodu informatyk. – Rajd to także, a może przede wszystkim, spotkania, rozmowy z ludźmi żyjącymi na Wschodzie i piękno Kresów, bez których nie byłoby Polski, przynajmniej takiej jaką znamy lub poznać chcemy – dodał Krzysztof. Butlewski.

Zobacz także: Warszawscy motocykliści ratują ludzkie życie. Rusza nowa akcja SWPS

Jednym z ważnych elementów Rajdów Katyńskich jest wiezienie darów Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach, ich rodzinom i opiekunom. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są wśród motocyklistów podczas zlotów. Dzięki tej pomocy Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w ciągu kilku lat wsparło powstanie bibliotek z książkami w języku polskim, ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, dofinansowało działalność polskich harcerzy na Kresach i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

XI Rajd Katyński zakończy się 22 września o godzinie 18:00 oficjalną uroczystością na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do udziału w uroczystym powitaniu motocyklistów wracających z trasy.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto