Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza XVII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

Redakcja
Festiwal co roku gromadzi na Starówce ponad 40 tys. miłośników jazzu
Festiwal co roku gromadzi na Starówce ponad 40 tys. miłośników jazzu Fot. Materiały prasowe
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, 2 lipca ruszy po raz siedemnasty. W każdą sobotę o 19.00 można będzie wysłuchać premierowych występów zaproszonych artystów. Jako pierwszy wystąpi Tord Gustavsen Ensamble – norweska gwiazda, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów w Europie.

Festiwal co roku gromadzi na Starówce ponad 40 tys. miłośników jazzu. Na każdy koncert przychodzi ok. 3 - 4 tys. osób. To czyni stołeczne przedsięwzięcie jednym z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce i niewątpliwie przyciąga turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Z pewnością letnie występy to niepowtarzalna okazja, by za darmo wysłuchać występów największych gwiazd z Europy, USA i Polski.

Tylko w ostatnich latach na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu, m.in.: David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Tony Lakatos, Kenny Wheeler, Caecilie Norby, Jasper Van Hof, Paul Brody, Bobo Stenson, Marilyn Mazur.

Nie zabrakło też polskich artystów. Swoje premierowe projekty prezentowali : Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer oraz legendarne zespoły The Quartet czy String Connection.

Organizatorem, jak co roku jest Jazz Art Fundacja. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

**

Program festiwalu:**


2 lipca

Tord Gustavsen Ensamble
Wydarzenie. Festiwal zainauguruje norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej kreatywnych i nowatorskich pianistów europejskich. Należy do najciekawszych osobowości muzycznych skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej, jego gra jest kwintesencją europejskiej muzyki jazzowej.

9 lipca

Naxos Quintet
Premiera. Wydarzenie. Zespół gwiazd z przewagą grecko - polskich - korzeni. Będzie to muzyczny koktajl współczesnego jazzu, zachodniej muzyki klasycznej oraz muzyki etnicznej regionu śródziemnomorskiego i północnej Afryki

Zobacz dalszy rozkład na drugiej stronie artykułu >>
16 lipca

Tingvall Trio
Po raz pierwszy w W-wie jeden jeden z wiodących młodych europejskich zespołów założony przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Według krytyków "młoda odpowiedz na Esbjörn Svensson Trio". Zespół czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, ciekawie łącząc jazz z rockowym podejściem do grania.

23 lipca

Laboratorium
Legenda polskiego jazzu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich i europejskich zespołów lat 70. - "nasz" Weather Report. Zespół wygrywający najważniejsze konkursy jazzowe, przez wiele lat marka i "muzyczny towar eksportowy" składający się z muzycznych indywidualności.

30 lipca

Steinar Aadnekvam Quartet
Premiera. Po raz pierwszy w Polsce "norweski McLaghlin i Al Di Meola" młody wirtuoz gitary, finalista prestiżowego Norsk Jazzintro w porywającym programie - muzyka brazylijska i jazz w nowej odsłonie.

6 sierpnia

Manu Delago & The Wokheads
Po raz pierwszy w W-wie austriacki wirtuoz oryginalnego instrumentu melodycznego, zwanego Hang Drum ("Głos Bogów") należy do najznamienitszych, młodych perkusistów, jego gra i muzyka robi oszałamiającą karierę a muzyk otrzymuje zaproszenia z całego świata.

13 sierpnia
Gary Guthman Quartet
Premiera. Mistrz amerykańskiej trąbki w najnowszym projekcie. Uznany przez krytyków za jednego z najpopularniejszych trębaczy - solistów naszych czasów. Występował na całym świecie z ok. 200 orkiestrami symfonicznymi, w świecie rozrywki z takimi gwiazdami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones.

20 sierpnia

Caecilie Norby Quartet
Premiera. Wydarzenie. "Diva" skandynawskiego wokalu, dziesięciokrotnie nominowana do Grammy, porównywana do Dinah Washington, Arethy Franklin i gwiazda europejskiego kontrabasu w najnowszym projekcie "Arabesque".

27 sierpnia

Omar Puente Sextet
Premiera. Na finał po raz pierwszy w Polsce kubański wirtuoz skrzypiec i ambsador nowoczesnej muzyki kubańskiej. Koncertował na całym świecie od Montreux Jazz Festival, po Manilę z Whitney Houston, Tony Benettem, po europejskie tourne z Ruben Gonzalesem, promując jazz z elementami muzyki klasycznej i kubańskiej.

źródło: jazznastarówce.pl

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto