Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace konserwatorskie Ogrodów Ulricha w Warszawie. Za rok będzie to wyjątkowa przestrzeń do odpoczynku i rekreacji

Redakcja
mat. prasowe/WIZUALIZACJE
Rozpoczynają się prace konserwatorskie Szklarni Ulricha przy budynku Wola Parku. Stanowią one część restaurowanego kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha. Wiosną 2022 roku powstanie tam przestrzeń do odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą. Więcej w artykule poniżej.

Dzięki pozytywnej decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Ingka Centres rozpoczyna prace konserwatorskie na terenie dawnych szklarni Ulricha. Dotychczas były one odpowiednio zadaszone oraz ogrodzone, aby ochronić zabytkowe elementy konstrukcyjne i zapobiec niekorzystnym wpływom pogody.

- Plany rewitalizacji i rozbudowy Ogrodów Ulricha prowadzimy od 2016 roku. Jest to długi i fascynujący proces ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca. Wszelkie znaleziska zostaną udokumentowane i przekazane konserwatorowi zabytków. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej docelowej stronie internetowej – powiedział Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres.

Ruszają prace konserwatorskie Ogrodów Ulricha w Warszawie. Z...

Prace potrwają rok

Wiosną 2022 roku Ogrody Ulricha będą tworzyć zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. Pełna zieleni przestrzeń, w której innowacyjność przeplata się z historią. Znajdowały się tu niegdyś pierwsze w Warszawie szklarnie rodziny Ulrichów, w których uprawiano tropikalną roślinność i egzotyczne owoce. Teraz Ogrody będą przestrzenią do odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą

- Rodzina Ulrichów ma niezwykłą i inspirującą historię, pełną zaangażowania i pasji, dlatego zależy nam na przywróceniu Ogrodom ich dawnej świetności i nadaniu im nowego biegu, zgodnego z oczekiwaniami okolicznych mieszkańców. Stworzymy przestrzeń, w której każdy, od najmłodszych po seniorów, odnajdzie coś dla siebie – powiedział Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres.

Jak dodał Artur, stawiamy przede wszystkim na zieleń, ekologię i zieloną energię, którą będzie pozyskana dzięki farmom wiatrowym.

Co się zmieni?

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Koncepcja rewitalizacji zakłada odnowę m.in. szklarni Ulricha, w których zachowane zostaną jego historyczne elementy - ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Szklarnie zyskają nowe przykrycie dachowe, odtwarzające historyczny układ konstrukcyjny dachów.

Ponadto, Park Ulricha zyska energooszczędne oświetlenie, zmodernizowaną sieć kanalizacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci ławek, altany ogrodowej. Karczma Soplicowo otworzy się na nowo nie tylko pod nową nazwą, ale też w kształcie sprzed lat, z czasów kiedy rodzina Ulrichów i pracownicy Ogrodów spędzali tu swój czas.
Jak czytamy w komunikacie, Willa Ulricha po odnowie i wyposażeniu w ogródek zewnętrzny stanie się wyjątkowym punktem na gastronomicznej mapie Warszawy

W kompleksie Ogrodów Ulricha znajduje się także Ogród Codzienny, miejsce spotkań stworzone w duchu idei zero-waste, już dzisiaj odwiedzane przez okolicznych mieszkańców Woli i Bemowa. Więcej informacji o Ogrodzie Codziennym znajdziecie TUTAJ.

Zmiana organizacji ruchu

Przejście pomiędzy dwiema szklarniami do wejścia głównego do Wola Parku zostanie tymczasowo zamknięte. Nowa droga od przystanku autobusowego przy ul. Górczewskiej będzie prowadziła wzdłuż parkingu znajdującego się za Ogrodem Codziennym i Willą Ulricha, przed budynkiem Castoramy.

Celem projektu jest budowa 18 zazielenionych roślinami wiat na przystankach autobusowych w Warszawie, w lokalizacjach skonsultowanych z mieszkańcami.

Wiata z roślinnością na dachu może zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu, a zamontowane na dachu rośliny mogą obniżyć latem temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 stopni Celsjusza i pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 650 000,00 zł

Tęczowa bieżnia, kawiarenka naprawcza i owocowy gaj. Najciek...


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto