Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają regularne loty dronów w Polsce. Będą pomagać mazowieckim szpitalom

Redakcja
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Od czwartku (17 lutego) ruszają pierwsze regularne loty długodystansowe wykonywane dronami. Będą realizowane przez firmę transportową świadczącą usługi na rzecz systemu opieki zdrowotnej. Loty będą odbywały się na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem i Pułtuskiem.

Jesienią 2020 roku odbywały się serie lotów testowych, które miały sprawdzić, czy drony sprawdzą się w podróżowaniu między szpitalami. Teraz już wiadomo, że taka usługa będzie na porządku dziennym. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła nowe regulacje dotyczące sfery bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Regularne loty długodystansowe odbywać się będą w tak zwanej kategorii szczególnej, na podstawie specjalnego zezwolenia na operację wydanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Transport próbek medycznych

Jednym z zadań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która temu koordynuje, jest wypracowanie przez personel Służby Informacji Powietrznej (FIS), Służby Kontroli Lotniska Warszawa (TWR) oraz Dział Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych specjalnych warunków wykonywania lotów, na podstawie których będą one realizowane w sposób bezpieczny. Agencja jest również odpowiedzialny za publikację informacji o lotach w systemach teleinformatycznych.

- Głównym celem koncepcji wykorzystania dronów do tego rodzaju lotów jest przede wszystkim skrócenie czasu dostawy próbek medycznych ze szpitala do laboratorium. Drony posiadają specjalny zasobnik, w którym pracownik szpitala po wylądowaniu drona umieszcza próbki medyczne, dokonuje wymiany pakietu zasilającego drona i dokonuje ogólnego sprawdzenia, natomiast sam dron jest sterowany centralnie z siedziby podmiotu wykonującego lot - wyjaśnia Maciej Włodarczyk, kierownika Działu Koordynacji Lotów Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Ruszają regularne loty dronów w Polsce. Będą pomagać mazowie...

60 km siedem razy dziennie

Loty będą odbywać się na wysokości 100 metrów nad poziomem terenu oraz z prędkością 72 kilometrów na godzinę. Jak podkreśla PAŻN, operator dronów ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo misji oraz za ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom przestrzeni. Częstotliwość operacji będzie wynosić od 6 do 7 lotów w tą i z powrotem w ciągu dnia. Każda z tras przelotu dronów ma długość ok 60 km.

- Zwracamy się z prośbą do użytkowników przestrzeni powietrznej o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie tras lotów BSP [bezzałogowych statków powietrznych - przyp.]. Pomimo, że trasy zostały poprowadzone z pominięciem lądowisk oraz regionów lotów paralotni/motolotni, warto mieć na uwadze ich przebieg planując swoje loty - apeluje PAŻP w komunikacie.

Drony będą latać ze Szpitala Czerniakowskiego na Stępińskiej do szpitala w Pułtusku i do szpitala w Sochaczewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto