18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył Festiwal Teatralny Warszawa Centralna

Redakcja
fot. Tomasz Bołt/Polskapresse
Przedpremierowym pokazem fragmentu spektaklu Krystiana Lupy Miasto snu. Akt I rozpoczął się w sobotę 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Warszawa Centralna 2012: „Mistyfikacje”. Niewątpliwym wydarzeniem festiwalu będzie spektakl Via Intolleranza II - pierwsza w Polsce prezentacja scenicznej twórczości Christopha Schlingensiefa.

Via Intolleranza II to ostatnia sztuka Schlingensiefa, zmarłego przedwcześnie w sierpniu 2010 roku, reżysera teatralnego i filmowego, performera, twórcy instalacji, jednego z najbardziej kontrowersyjnych i zaangażowanych politycznie artystów niemieckich XX wieku. W swoich projektach Schlingensief odnosił się wprost do najważniejszych problemów współczesności – iluzoryczności demokracji, manipulacji ideologicznej mediów, fałszywych, przemilczanych obszarów europejskiej moralności. Spektakl nawiązuje do słynnej opery Luigi Nono – Intolleranza 1960 z 1961 r., która była wyrazem stanowczego sprzeciwu artysty wobec rasizmu, nietolerancji i nadmiernej władzy państwa.

Czytaj także: Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2012: Koncert Gasparyana i Qasimova [ZDJĘCIA]

Odwołując się do dzieła Nono i przetwarzając je, Schlingensief zastanawia się jak przesłanie tego wybitnego wytworu kultury europejskiej może być odczytane w kontekście afrykańskim. Nie chodzi mu jednak o pouczanie Afryki, lecz o stawianie istotnych pytań, również o to czy my, Europejczycy, jesteśmy rzeczywiście w stanie pomóc Innym, skoro nie radzimy sobie z własnymi problemami. Na ile potrafimy być tolerancyjni wobec Obcego, skoro brak nam tolerancji wobec nas samych?

Via Intolleranza II to zarazem pierwszy wspólny projekt Christopha Schlingensiefa i artystów z wioski operowej w Burkina Faso, wybudowanej tam z inicjatywy reżysera. Spektakl, który zobaczymy w środę 26 września o godz. 20:00 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego, pokazany będzie w koprodukcji z Malta Festival Poznań. Warto wspomnieć, że organizator poznańskiego festiwalu, Fundacja Malta, wraz z wydawnictwem Ha!art, wydał książkę Christoph Schlingensief. Sztuka bez granic, która jest pierwszym, tak obszernym, opisem twórczości reżysera dostępnym w języku polskim.

Ostatnim przedstawieniem pokazywanym w ramach „Warszawy Centralnej” (30 września) będzie ±0 (plus minus zero) Christopha Marthalera – szwajcarskiego wirtuoza muzyki, mistrza subtelnej drwiny i twórcy niepowtarzalnego stylu inscenizacji, reżysera długo oczekiwanego w Warszawie. Jak czytamy w programie festiwalu, będzie to opowieść o Grenlandii, miejscu, w którym różnica między plusem a minusem jest różnicą między pewnym gruntem a kruchym lodem.

Czytaj także: Ruszył 8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur [ZDJĘCIA]

Spektaklom prezentowanym na Festiwalu Warszawa Centralna towarzyszyć będzie przegląd wideo-instalacji prezentowanych w Teatrze Dramatycznym w ciągu ostatnich czterech lat (Baumgart,Grochowiak, Mik, Molska,Żmijewski).

Program i informacje na stronie Teatru Dramatycznego

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto