Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły szczepienia seniorów z grupy 70+. Kolejki w Szpitalu Południowym

Redakcja
fot. Twitter / Karolina Gałecka
W poniedziałek, 25 stycznia 2021 r., w Polsce rozpoczął się program szczepienia seniorów z grupy 70+. Wcześniej do szczepień dopuszczane były osoby z tzw. grupy "0" – m.in. pracownicy służby zdrowia i DPS-ów. Jak poinformował w niedzielę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wszystkie terminy na szczepienia do końca marca są już zajęte. To efekt opóźnień w dostawach szczepionki. Szczegóły w artykule poniżej.

Rusza program szczepienia seniorów

W poniedziałek, 25 stycznia na terenie całego kraju rozpoczął się program masowego szczepienia seniorów z grupy I, tj. osób powyżej 70. roku życia. Według rządowego harmonogramu, od 15 stycznia na szczepienia mogli zgłaszać się obywatele powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia - seniorzy 70+.

Jak relacjonuje rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, w Szpitalu Południowym od rana trwają szczepienia seniorów 80+. W ursynowskiej placówce zostanie zaszczepionych dzisiaj 240 osób. Do końca tygodnia szpital chce zaszczepić ok. 1800 seniorów.

Ruszyły szczepienia seniorów z grupy 70+. Kolejki w Szpitalu...

W niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że rozdysponowano już 3 mln z 3,1 mln zakontraktowanych szczepionek. To oznacza, że do końca marca nie ma już wolnych terminów szczepień. Dworczyk zaapelował, by jutro iść w poniedziałek do przychodni i nie dzwonić na infolinię, by się rejestrować.

- Polsce przysługuje liczba szczepionek, która pozwala na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. Dziś już mamy umówione terminy dla 3 mln osób. To oznacza, że nie mamy już wolnych szczepionek i terminów. Wynika to z braku szczepionek - powiedział.

Szef KPRM poinformował też, że seniorzy, którzy już zostawili swoje dane na infolinii do szczepienia otrzymają informacje o terminie po tym, jak nowe dostawy szczepionek dotrą do Polski. A stanie się to prawdopodobnie pod koniec kwartału.

Cała sytuacja wynika z tego, że firma Pfizer - której szczepionka jako pierwsza została zaaprobowana do masowego użytku - zmniejszyła czasowo dostawy preparatu do krajów Unii Europejskiej. W związku z tym do Polski, zamiast zapowiadanych 360 tys., trafiło w poniedziałek 18 stycznia, jedynie 176 tys. dawek szczepionki.

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Od 15 stycznia seniorzy 80+ mogą rejestrować się na szczepienia, natomiast wszyscy Polacy od 18. roku życia wzwyż mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się. Minister Dworczyk podkreślił różnicę w obu przypadkach.

- Proces rejestracji na szczepienie wygląda tak: zarejestrowanie się na szczepienie, wybór miejsca i terminu szczepienia, odebranie SMS-a z potwierdzeniem wizyty na dzień przed szczepieniem - powiedział Dworczyk. Dodał, że zarejestrować się można poprzez trzy kanały: infolinię (tel. 989), e-rejestrację (strona: www.pacjent.gov.pl) i stacjonarnie, w wybranym punkcie szczepień.

Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

- Od 15 stycznia wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą mogły zgłosić gotowość do zaszczepienia się. By to zrobić, trzeba wejść na stronę www.gov.pl/szczepimy się. Tam możemy zgłosić gotowość do zaszczepienia się i w momencie, kiedy przyjdzie ich kolej, otrzymają oni informację o terminie szczepienia - powiedział Michał Dworczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto