Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryszard Kapuściński „Czarne gwiazdy”: 17 głośnych reportaży o Nkrumahu, Ghanie i Kongu

Redakcja
Ryszard Kapuściński „Czarne gwiazdy”
Ryszard Kapuściński „Czarne gwiazdy” materiały prasowe
Ryszard Kapuściński „Czarne gwiazdy”: Po ponad 50 latach nieobecności na polskim rynku wznowiona zostanie pierwsza afrykańska książka Ryszarda Kapuścińskiego. „Czarne gwiazdy” to 17 głośnych reportaży o Kwame Nkrumahu, Ghanie, Patrisie Lumumbie i Kongu powstałych w latach 1960 - 62.

Ryszard Kapuściński „Czarne gwiazdy”

W 1962 roku wyjechałem do Dar es-Salaam otwierać pierwszą polską placówkę prasową w Afryce - wspominał Ryszard Kapuściński. - Afryka była wtedy w procesie wyzwalania się. To był wielki temat w całej ówczesnej prasie. Jechałem tam już z pewnym doświadczeniem i niewielkim dorobkiem afrykańskim. Zacząłem pisać cykl reportaży o Nkrumahu i o Ghanie, o Kongu i o Lumumbie, bo byłem w obu tych krajach. Ale nie miałem czasu ich dokończyć, bo zostałem znowu wysłany do Afryki. „Czarne gwiazdy” składają się z moich niedokończonych książek o Nkrumahu i o Lumumbie - dwóch wielkich przywódcach niepodległej Afryki.

„Czarne gwiazdy” to preludium do książki „Gdyby cała Afryka…”. Na wznowienie pierwszej afrykańskiej książki Kapuścińskiego trzeba było czekać pół wieku. Trzydziestoletni reporter pokazuje początki niepodległej Ghany z perspektywy przypadkowo spotkanych rozmówców w kolonialnym hoteliku, na ulicy, na targu. Dla wielu z nich idee wolności, symbolika postaci Kwame Nkrumaha są czymś nowym, trudno przekładającym się na ich życie. W literaturze światowej nieliczne są świadectwa pozwalające zobaczyć tak głęboko, czym dla tzw. zwyczajnego człowieka była nowa rzeczywistość, enigmatycznie opisywana w podręcznikach historii jako niepodległość - pisze profesor Jan J. Milewski.

Książka została wzbogacona o przypisy, m.in. Eugeniusza Rzewuskiego, Bożeny Dudko, Jana J. Milewskiego czy Bogumiła Jewsiewickiego.

Dodatkowo czytelnicy znajdą 10 fotografii Ryszarda Kapuścińskiego z Ghany oraz opowieść fotograficzną ze zdjęć agencyjnych o Kwame Nkrumahu i Patrisie Lumumbie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto