Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd wycofuje się z pomysłu surowych kar dla piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości poza miastem nie będzie zabierane prawo jazdy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tomasz Hołod
Rząd wycofał się z pomysłu zatrzymywania praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na każdej drodze. Taka kara dotknie tylko tych kierowców, którzy łamią prawo w miastach. Poza nimi nadmierna prędkość nie zaszkodzi - pirat nie straci prawa jazdy na trzy miesiące. Szczegóły poniżej.

Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Poza miastem piratom drogowym nie będzie zabierane prawo jazdy

Rząd wycofał się z pomysłu zatrzymywania praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na każdej drodze, czyli także w terenie niezabudowanym, choć to z dala od miast wypadki mają najtragiczniejszy przebieg. W tym roku zginęło tam o 310 osób więcej niż w wypadkach w terenie zabudowanym - wg danych policji - poinformowała wtorkowa ''Rzeczpospolita''.

Rząd 24 listopada przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nim piesi będą mieli pierwszeństwo już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych, jednocześnie przy przechodzeniu będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych. Ponadto będzie obowiązywać zakaz jazdy ''na zderzaku'' oraz zostaną zrównane prędkości w obszarze zabudowanym w dzień i w nocy. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Jednak wbrew zapowiedziom w projekcie nie ma zapisu o zatrzymywaniu prawa jazdy za drastyczne (o ponad 50 km/h) przekroczenie prędkości poza miastami.

Zobaczcie też:

1713 - tylu rannych w wypadkach widnieje w policyjnych statystykach za rok 2019 na terenie Warszawy. Dane dla całego Mazowsza nieuwzględniające stolicy mówią o 2678 rannych. 

W 2020 roku liczba rannych w wypadkach na terenie Warszawy spadła do 1171 osób, co daje nam 542 mniej rannych osób.

Wypadki w Warszawie. Coraz bezpieczniej na stołecznych ulica...

Jak pisze ''Rzeczpospolita'', powód jest prozaiczny - rząd najwyraźniej uznał argument, że to nadmiernie obciążyłoby starostów, którzy wydają decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, to liczba decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy wzrosłaby o ok. 40 tys. spraw rocznie, co oznaczałoby - jak twierdził w stanowisku do projektu Związek Powiatów Polskich - ponad 100 spraw administracyjnych na 1 starostwo rocznie.

Według dziennika przeciwne było też Ministerstwo Sprawiedliwości, które uważało, że rygorem należałoby objąć ''tylko najbardziej drastyczne'' np. ponaddwukrotne przekroczenia.

Zobaczcie też:

Prezenty na Święta: pomysły na upominki pod choinkę

Idealne prezenty na święta dla graczy

Materiały promocyjne partnera

Sprzęt AGD w promocyjnych cenach na święta

Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu pod choinkę dla miłośnika muzyki? Sprawdź tutaj

Materiały promocyjne partnera

Sprawdź inne pomysły na prezenty świąteczne

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto