Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszowianie zapraszają na nowy szlak turystyczny

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
- Szlak nie jest trudny i można go pokonać także na rowerze, konno, a zimą na nartach – zachęcają Marta Tabaczyńska, Jarosław Herbert, Anna Pilch (n. od lewej)
- Szlak nie jest trudny i można go pokonać także na rowerze, konno, a zimą na nartach – zachęcają Marta Tabaczyńska, Jarosław Herbert, Anna Pilch (n. od lewej) K.Baranowska
Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego wytyczyli szlak turystyczny w Beskidzie Niskim. Malownicza 26-kilometrowa trasa, która zaczyna się w Rymanowie-Zdroju, została otwarta w sobotę.

Szlak nazwany Beskidzką Trasą Kurierską „Jaga Kora" wytyczono przez kilka miejscowości. Jego przebieg nie jest przypadkowy, gdyż wiedzie drogą, którą w czasie wojny pokonywał Jan „Orzeł" Łożański, legendarny kurier działający w strukturach Polski podziemnej.Kurier z naszego regionu- Do jego zadań należało m.in. przerzucanie przez granicę ludzi poszukiwanych przez hitlerowców. Także poczty dyplomatycznej, pieniędzy na walkę z okupantem. „Orzeł" kursował między Warszawą a Budapesztem. Trasę liczącą ponad 600 km z narażeniem życia przemierzył ponad 40 razy - opowiada dr Jarosław Herbert, opiekun koła podróżników działającego na UR.Fragment trasy wiódł m.in. przez nasz region, gdzie Łożański się urodził. - Dzięki temu, że kurier dobrze znał te tereny i miał tu dużo znajomych, był bardzo skuteczny - dodaje Anna Pilch, prezes koła podróżników.Pomysł wytyczenia szlaku zrodził się na uniwersytecie w 2007 r. W tym udało się go wcielić w życie. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia wygospodarował urząd marszałkowski.Trasa jest łatwa do pokonania- Cały szlak liczy 26 kilometrów. Zaczyna się w Rymanowie-Zdroju, a kończy w miejscowości Jasiel, gdzie stoi pomnik ku czci kurierów działających w czasie wojny. Trasa jest łatwa do przejścia. Można ją pokonywać także rowerem czy konno. Zimą również na nartach biegowych - opowiada Marta Tabaczyńska, absolwentka UR, która brała udział w budowie szlaku.Cała trasa droga jest dobrze oznakowana. Przy drodze stoją także tablice informacyjne, z których można poznać postać Jana Łożańskiego.Co ważne, trasa jest tak poprowadzona, że w każdej chwili można z niej zejść do asfaltowej drogi. Po drodze mija się kilka miejscowości, w których można odpocząć lub zatrzymać się na posiłek._________________________________________________________________________________________Atrakcje na szlakuRymanów-Zdrój - znana i urokliwa miejscowość uzdrowiskowaWołtuszowa - pozostałości dawnej osady, leżąca ok. 45 minut drogi od Rymanowa-Zdroju. Na miejscu stoją ławeczki, na których można odpocząć. Okolice zdobią drewniane rzeźby. Jest duża, malownicza polana.Wisłoczek - miejscowość, w której działają gospodarstwa turystyczne. Można tu zaplanować nocleg lub zatrzymać się na posiłek.Polany Surownicze - znajdziemy tu ruiny starej dzwonnicy.Wola Niżna i Wola Wyżna - droga do tych miejscowości biegnie przez malownicze pustkowia.Jasiel - miejscowość, w której szlak się kończy. W pobliskich Jaśliskach (tutaj kręcono film „Wino truskawkowe") warto zajść do schroniska „Zaścianek" i spytać o możliwość zobaczenia 500-letnich piwnic.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto