Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy przerażeni, państwo zmusza ich do nowych wydatków

Sławek Oskarbski
Sławek Oskarbski
Paulina Sroka
Od nowego roku, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w każdej gminie ma powstać placówka pobytu dziennego. – To niepotrzebny rozrost administracji i dodatkowe obciążenia finansowe – denerwują się włodarze gmin.

W gminach mają zostać utworzone świetlice, kluby lub ogniska, w których wolny czas spędzałyby dzieci z rodzin tzw. dysfunkcyjnych, czyli nie potrafiących zapewnić należytej opieki potomstwu. W gminie Dębica, najludniejszej na Podkarpaciu gminie wiejskiej, już obliczyli, że nowy obowiązek będzie ich kosztował około 110 tys. zł rocznie. Trzeba bowiem zatrudnić nowych pracowników, wyposażyć i utrzymać lokal.
To rozrost administracji
– Państwo narzuciło na samorządy kolejne obowiązki, a nie zapewniło na to pieniędzy – denerwuje się Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica. – Od czego są ośrodki pomocy społecznej, szkoły, powiatowe centrum pomocy rodzinie. To, co narzuca nowa ustawa, to powielanie zadań już istniejących instytucji, rozrost administracji i marnowanie pieniędzy, które można by przeznaczyć na faktyczną pomoc.
Poirytowany nowymi obowiązkami jest też Robert Mucha, wójt liczącej zaledwie 5,5 tys. mieszkańców gminy Jodłowa. – Jeśli samorządowi przekazuje się kolejne zadanie do wykonania, to powinny za tym iść pieniądze. Jest kryzys i rząd ratuje się, spychając obowiązki na gminy, które w końcu nie wytrzymają dodatkowych obciążeń. Jeszcze nie robiliśmy kalkulacji i nie wiem, ile naszą gminę będzie to kosztować, ale niewątpliwie jest to dla nas problem. Skąd wziąć odpowiednie pomieszczenie? W naszych lokalach wciąż mamy powodzian, którzy nie mają swojego dachu nad głową – narzeka Mucha.
Niech zajmą się tym powiaty
- Budżet nie jest jeszcze ustalony. Będziemy chcieli dostosować się do zapisów ustawy, chociaż nie wiem, czy da się to zrobić już od początku roku – mówi Anna Tawrell, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jodłowej.
Włodarze gmin zamierzają walczyć o zdjęcie z ich barków nowych obciążeń. – Na pewno zwrócimy się o pomoc do posłów. Będziemy domagać się, aby obciążenia wynikające z nowej ustawy przekazać powiatom, bo one posiadają w swoich strukturach odpowiednie instytucje, które są w stanie zająć się problemem – zapowiada Rokosz.
Wiele wskazuje na to, że włodarze zjednoczą swoje siły i wspólnie będą walczyć o interesy swoich gmin. O problemach wynikających z nowej ustawy zamierzają bowiem dyskutować na najbliższym posiedzeniu Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Dębickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto