MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Królowej Polski na Górce świętuje

Łukasz Klimaniec
Obraz Matki Boskiej Szczyrkowskiej, jak nazywają ją górale, od września zdobią korony papieskie. Fot. arc Sanktuarium
Obraz Matki Boskiej Szczyrkowskiej, jak nazywają ją górale, od września zdobią korony papieskie. Fot. arc Sanktuarium
Tysięcy pielgrzymów spodziewają się salezjanie opiekujący się sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce. W najbliższą niedzielę (3 maja) sanktuarium świętuje odpust - sumę odprawi biskup Gerard ...

Tysięcy pielgrzymów spodziewają się salezjanie opiekujący się sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce. W najbliższą niedzielę (3 maja) sanktuarium świętuje odpust - sumę odprawi biskup Gerard Bernacki, sufragan metropolity katowickiego abp Damiana Zimonia, a regionalne zespoły góralskie oraz orkiestry dęte zadbają o oprawę muzyczną.

- Tegoroczny odpust ma szczególną wymowę. Będziemy dziękować za łaskę ubiegłorocznej Koronacji Koronami Papieskimi cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Polski - informuje ks. Marek Dąbek, kustosz sanktuarium.

Koronacja, jaka odbyła się 21 września minionego roku, była historycznym wydarzeniem w Szczyrku. Gdy słynący cudami i łaskami obraz otrzymał korony poświęcone przez Benedykta XVI, spełniły się marzenia pokoleń pielgrzymów przybywających na Górkę oraz salezjanów, którzy od ponad 70 lat są kustoszami tego miejsca.

- To tak, jakby Ojciec Święty wynosił kogoś do godności świętych. Poprzez nałożenie koron papieskich Kościół uznaje, że na figurze lub obrazie spoczęła łaska Boża - tłumaczyli duchowni.

Koronacji dokonał kardynał Stanisław Dziwisz, który - jak się okazało - żywi wielki sentyment do sanktuarium w Szczyrku.

- Po święceniach przybyliśmy tu z księdzem Dyduchem. Czekaliśmy na niedzielę, kiedy mieliśmy odprawić we własnych parafiach prymicje. Tu pierwszy raz usiadłem do konfesjonału, w Szczyrku na Górce pierwszy raz spowiadałem - mówił podczas uroczystości koronacyjnej.

Ks. Marek Dąbek przyznaje, że przed i po uroczystości koronacyjnej nastąpiło nasilenie ruchu pielgrzymkowego, szczególnie w pierwsze tygodnie po koronacji. Ruchu pielgrzymkowego nie powstrzymały nawet wyjątkowo trudne miesiące zimowe.

- Do naszego sanktuarium przybyło ponad 380 zorganizowanych grup pielgrzymkowych oraz wiele grup przygodnych - mówi ks. Dąbek.

Szacuje się, że do Szczyrku na Górkę w ostatnim roku przyjechało ponad 250 tysięcy wiernych, którzy zjawiali się w pielgrzymkach zorganizowanych, uczestnicząc we mszach, nabożeństwach, czuwaniach oraz indywidualnie.

- W ciszy sanktuarium szukało skupienia wiele grup rekolekcyjnych, oazy rodzin, kapłanów i sióstr zakonnych. A 68 par małżeńskich ślubowało sobie miłość, wierność i uczciwość - dodaje kustosz.

Na niedzielne święto salezjanie zapraszają wszystkich pielgrzymów i wiernych, a także turystów spędzających majowy weekend w Beskidach. Msze w tym dniu zaplanowano o 6.30 (z uroczystym odsłonięciem obrazu), 7.30, 9.30, 11.30 (suma odpustowa pod przewodnictwem bp Gerarda Bernackiego) oraz o 19.00 (po mszy zasłonięcie obrazu).

Sanktuarium na Górce jest celem pielgrzymek górali z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz wiernych z różnych stron Polski. Udokumentowana tradycja podaje, że na Górce w Szczyrku od dnia 25 lipca 1894 roku przez kilka miesięcy ukazywała się Matka Najświętsza. Historia miejsca jest naznaczona łaskami i potwierdzonymi cudami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto