Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy potrzebuje waszej pomocy

st/mat. pras.
Sanktuarium św. Antoniego z Padwy potrzebuje waszej pomocy
Sanktuarium św. Antoniego z Padwy potrzebuje waszej pomocy zabytek.co/crowdfunding
To dość nietypowa forma ratowania zabytków. Sanktuarium w Ratowie (obok Mławy) wymaga konserwacji i rewitalizacji. W tym celu uruchomiono internetową zbiórkę pieniędzy, a każdy kto przeznaczy symboliczną kwotę na remont zabytkowej budowli - otrzyma odpowiedni dowód wdzięczności. Jest co wspierać, bo budynki wznoszono w... XVIII wieku.

Sanktuarium zgromadziło środki w wysokości 50 tys. zł, jednak do przeprowadzenia remontu konserwatorskiego najbardziej zagrożonych fragmentów budynku klasztoru potrzebna jest kwota kolejnych 50 tys. zł, niemniej potrzebne jest każde wsparcie finansowe, które umożliwiłoby wykonanie najpotrzebniejszych prac.

- Gorąco prosimy o wsparcie dla tego wyjątkowego w skali regionu zabytku! Dla wszystkich darczyńców przewidujemy niepowtarzalne podarunki (m.in. książki o zabytkach Ratowa, prenumeratę czasopisma „Spotkania z Zabytkami”, wycieczkę z przewodnikiem albo… nocleg w XVIII-wiecznym klasztorze!) - zachęcają organizatorzy zbiórki, Fundacja Hereditas.

Zabytkowy kompleks można wspierać za pomocą strony internetowej:kliknij tutaj!

W 1686 r. do Ratowa przybyli bernardyni, dla których ówczesny właściciel miejscowości, chorąży chełmiński Tomasz Narzymski, ufundował drewniany kościół. Świątynia p.w. św. Antoniego i zabudowania klasztorne spłonęły w 1690 r. Niebawem podjęto decyzję budowy murowanego zespołu sakralnego. Cegła pochodziła częściowo z podupadającego średniowiecznego zamku w nieodległym Niedzborzu. Kościół wznoszono w latach 1735-49, a klasztor w latach 1752-61. Uroczysta konsekracja obiektu przez biskupa płockiego Antoniego Dembowskiego miała miejsce 1 października 1761 r. Władze zaborcze dokonały kasaty zgromadzenia w Ratowie w 1868 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym.

W świątyni zachowany jest oryginalny wystrój architektoniczny i wyposażenie: rokokowy ołtarz główny z 1762 r. ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego z Padwy, rokokowe ołtarze boczne, ambona, prospekt organowy z 1752 r., konfesjonały, a ponadto oryginalne zamki i zasuwy w drzwiach wejściowych.


od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto