Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Saski 2018: Kiedy władze stolicy zdecydują się na odbudowę pałacu Saskiego?

Justyna Koszewska
Odbudowany pałac Saski miałby szansę stać się jednym z najciekawszych obiektów w stolicy.
Odbudowany pałac Saski miałby szansę stać się jednym z najciekawszych obiektów w stolicy. Wizualizacja udostępniona przez PBPA "Projekt"
Czy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na pl. Piłsudskiego stanie ponownie pałac Saski? Inicjatorzy projektu Saski 2018 przedstawiają pomysł, jak sfinansować odbudowę i mają nadzieję, że niebawem władze stolicy podejmą decyzję o kontynuowaniu rekonstrukcji zabytkowego obiektu.

Do 11 listopada 2018 roku pozostało 5 lat . Prace badawcze gruntu, prace archeologiczne i wykonanie projektów poprzedzających odbudowę pałacu Saskiego kosztowały do tej pory blisko 20 mln zł. W 2008 roku miasto rozwiązało jednak umowę z firmą, która miała zająć się odbudową obiektu, z powodu braku funduszy w budżecie miasta. - Inwestycja jest rozpoczęta i trzeba ją dokończyć. Same roboty budowlane nie powinny potrwać dłużej niż 3 lata. Nawet jeżeli w środku budynków będą jeszcze trwały prace wykończeniowe, to obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały przepiękną oprawę architektoniczną, jak przed wojną – podkreśla Marta Szczeblewska-Korkus, wiceprezes stowarzyszenia „Saski 2018”, które od kilku lat promuje ideę odbudowy zabytkowego gmachu.

Czytaj także: Warszawa niezaistniała, czyli jak mogła wyglądać stolica

- Sama inicjatywa nie spotkała się ze sprzeciwem urzędników, ale ostateczna decyzja o rozpoczęciu prac jest cały czas odwlekana z powodu braku środków finansowych – wyjaśnia przedstawicielka „Saski 2018”.

Saski 2018: Odbudujmy w koncepcji „ppp”

Członkowie stowarzyszenia „Saski 2018” mają jednaka pomysł na rozwiązanie problemów z brakiem pieniędzy w miejskim budżecie. - Będziemy przekonywać władze miasta do koncepcji „ppp”, gdzie wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta jest na podziale zadań i ryzyka pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym. Jest też wiele programów, które mogą dofinansować tego rodzaju inwestycje, a takie zadania są wysoko oceniane przez Unię Europejską – tłumaczy wiceprezes stowarzyszenia "Saski 2018".

Pomysłodawcy projektu "Saski 2018" podkreślają, że odbudowany gmach powinien pełnić funkcje publiczne - w pałacu mogłyby zostać ulokowane departamenty miejskiego ratusza rozsiane obecnie po całym mieście. - W jednym ze skrzydeł pałacu Saskiego powinno powstać małe muzeum pałacu i szlak dla turystów, m.in. przejście podziemne pomiędzy oboma skrzydłami pałacu Saskiego wybudowane w XX-leciu międzywojennym oraz przeszklona posadzka nad zachowanymi reliktami pałacu Morsztyna – wyjaśnia.

Czytaj także: Remont placu Piłsudskiego na finiszu. Już niedługo plac w nowej odsłonie

Przedstawicielka stowarzyszenia "Saski 2018" podkreśla, że na cele komercyjne można przeznaczyć zrekonstruowane kamienice od strony ul. Królewskiej. – Podkreślamy, że nie poprzemy idei odbudowy zachodniej pierzei na banki czy biura, gdyż przestrzeń publiczną wokół pl. Piłsudskiego należy ożywić i przywrócić mieszkańcom, np. poprzez uruchomienie tam restauracji i kawiarni – zaznacza.

Saski 2018: Popierasz odbudowę? Prześlij swoje zdjęcie!

Na facebookowym fanpage’u "Saski 2018" projekt poparło już ponad 11 tys. osób, jednak członkowie stowarzyszenia cały czas zwracają się do warszawiaków o poparcie inicjatywy. - Rozpoczęliśmy zbiórkę fotografii rodzinnych z pałacem w tle, tworzymy stale rozrastającą się galerię zdjęć osób popierających „Saski 2018” z całej Polski i świata. Dostajemy wiele zdjęć i słów poparcia, które dodają nam energii do dalszego działania – wyjaśnia Marta Szczeblewska-Korkus i podkreśla, że stowarzyszenie "Saski 2018" stawia na promowanie idei odbudowy zabytkowego obiektu poprzez edukację warszawiaków. W planach jest m.in. debata z architektami o rekonstrukcji pałacu Saskiego i spacery z mieszkańcami stolicy wokół placu Piłsudskiego, zaś zimą ma rozpocząć się cykl edukacyjnych spotkań z młodzieżą ze stołecznych szkół, na których uczniowie poznają historię dawnej zabudowy pl. Piłsudskiego.

- Zwracamy się do autorytetów, rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami, którzy gotowi są na współpracę z Ratuszem. Zbieramy podpisy popierających odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego oraz założenia specjalnego rachunku zastrzeżonego, na który darczyńcy mogliby wpłacać tzw. „cegiełki” na odbudowę – wylicza przedstawicielka stowarzyszenia „Saski 2018”.

Więcej informacji o aktualnych działaniach stowarzyszenia „Saski 2018” znajdziecie na stronie www.saski2018.pl i na FB.

Co Wy sądzicie o pomyśle odbudowy pałacu Saskiego? Popieracie inicjatywę "Saski 2018"? Czekamy na Wasze komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto