Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko na Paluchu. Tu znajdziesz swojego psa

red.
Schronisko na Paluchu. Tu znajdziesz swojego psa
Schronisko na Paluchu. Tu znajdziesz swojego psa Damian Kujawa
Kilka dni temu odwiedziliśmy ukryte za lotniskiem Chopina schronisko dla zwierząt na Paluchu. To tu trafiają zagubione i bezdomne zwierzęta z całej Warszawy. O tym, jak wygląda proces adopcji i na co zwracać uwagę, opowiedziała nam Patrycja Jarosz. Zobaczcie sami!

Schronisko funkcjonuje od 2001 r. i przykuwa uwagę rozmiarem i rozmachem. Pracuje tu niemal 200 wolontariuszy, a roczny budżet schroniska sięga ośmiu i pół miliona złotych. W schronisku jest 10 pawilonów dla psów czyli budynków (2 kwarantannowe i 8 pobytowych). Pawilony są podzielone na boksy, a każdy boks składa się z części wewnętrznej i części zewnętrznej. Taki sposób podziału zapewnia zwierzętom ciepło zimą, chłód latem, kontakt z otoczeniem środowiskiem oraz kontakt wzrokowy z sąsiadującymi osobnikami. Część wewnętrzna pawilonów to prywatne powierzchnie przebywających tam zwierząt, a każdy z nich wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe zapewniające utrzymanie temperatury wewnątrz nie niższej niż +15 stopni.

W najbardziej intensywnym okresie (lata 2010-2011) w schronisku przebywało na co dzień 2400 zwierząt, jednak tendencja się odwraca - dziś psów jest tu niecałe 800. To tu trafiają zwierzęta z terenu m.st. Warszawy dostarczane przez eko-patrole straży miejskiej. Pamiętajcie więc, że Paluch to nie tylko schronisko dla bezdomnych psów, ale też miejsce, w które trafiają wszystkie zagubione zwierzęta. Jeśli na terenie Warszawy zaginął Wam czworonóg, który nie został wcześniej zaczipowany - sprawdźcie na Paluchu. Każde zwierzę dostarczone do Schroniska jest: opisane, sfotografowane, ma nadany nr identyfikacyjny, przechodzi badanie lekarskie, jest czipowane, oraz ewidencjonowane, dzięki czemu dużo łatwiej je odnaleźć. - Dzięki tym metodom aż 41% psów odbierają właściciele - mówi Patrycja Jarosz ze schroniska. Zagubione zwierzęta, które mają czipy, Straż Miejska zawozi bezpośrednio do właścicieli.

Zwierzęta nieodebrane w piętnastodniowym okresie kwarantanny, przenoszone są do pawilonów dla zwierząt i są przygotowywane do adopcji. W ten proces wchodzą działania medyczne, takie jak szczepienia, sterylizacja lub kastracja, niezbędne badania lekarskie i leczenie, ale też umieszczenie psa w bazie i promowanie go wśród potencjalnych nowych właścicieli. Tych wybiera się bardzo skrupulatnie i - jak podkreślają pracownicy - nie ma możliwości, by pies został adoptowany "na prezent" lub trafił w nieodpowiednie ręce. O tym, jak wygląda proces adopcji i na co zwracać uwagę, opowiedziała nam Patrycja Jarosz. Zobaczcie sami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto