MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Schrony w Dąbrowie Górniczej. Gdzie można się schować? Zobacz LISTĘ schronów i budynków obronnych. Ile osób pomieszczą?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Schrony w Dąbrowie Górniczej? W mieście jest sporo tak zwanych miejsc ukrycia oraz budowli ochronnych. Część z nich została zasypana lub też niszczeje, ale pozostałe są utrzymywane przez zarządców w odpowiednim stanie, tak by w razie potrzeby można było z nich skorzystać.

W Dąbrowie Górniczej jest kilkanaście schronów, należących i utrzymywanych przez zakłady pracy. Nie są to miejsca ogólnodostępne, ale przewidziane dla pracujących aktualnie załóg ich części. Schron jest specjalną konstrukcją, m.in. mającą podwyższone parametry budowlane, wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne, agregat prądotwórczy, zbiornik wody filtrujące itp.

- W mieście mamy natomiast 80 budowli ochronnych zakwalifikowanych jako ukrycia dla ludności, które są w stanie pomieścić około 10 tysięcy osób. Są to piwnice w blokach mieszkalnych, znajdujących się w różnych częściach miasta, m.in. w Gołonogu, na Alejach czy w śródmieściu. Konstrukcyjnie nie różnią się od zwykłych piwnic, odróżnia je jedynie posiadanie dodatkowego wyjścia awaryjnego – informuje Przemysław Kędzior z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Obowiązek ich utrzymywania spoczywa na właścicielach czy zarządcach – są to zwykle spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

- Miasto przeprowadza ich rutynowe kontrole, jednak przepisy w tym względzie nie dają gminom narzędzi, pozwalających egzekwować konkretne rozwiązania - można je jedynie zalecać. Są to miejsca w budynkach mieszkalnych, na co dzień użytkowane przez lokatorów, więc ich stan jest na ogół dobry. Warto pamiętać, że funkcje ukryć mogą spełniać też wszelkie budynki o podwyższonej odporności ścian i stropów, np. podziemne garaże czy tunele – tłumaczy Przemysław Kędzior.

W Dąbrowie Górniczej takie właśnie schrony/miejsca ukrycia znajdują się m.in. pod Hutą Katowice a także dąbrowskim Urzędem Miejskim. Ciekawostki o dąbrowskich schronach zebrał m.in. Krzysztof Kulik, publikując je na portalu: fabrykapelnażycia.pl Jak przekazuje istnieją poniemieckie schrony koło dworca PKP w centrum, koło stacji kolejowej i dworca w Ząbkowicach schron w Małpim Gaju. Dziś nie pełnią już jednak swoich funkcji. Zdjęcia schronu z Ząbkowic opublikował ostatnio Dawid Kmiotek.

Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja ze schronem pod budynkiem Zespołu Szkół Plastycznych, który dziś pełni rolę szkolnej szatni. Jak czytamy w tekście przygotowanym przez Krzysztofa Kulika każda z jej futryn ma kilka centymetrów grubości, nad głowami wisi zbrojony beton, a w jednym z pomieszczeń, za specjalną zasłoną, znajduje się tunel ewakuacyjny prowadzący pod szkolne boisko. Widać miejsce po komorze filtrowentylacyjnej, ciągi rur wentylacyjnych czy pomieszczenia przypominające punkt przyjmowania meldunków.

Schron cywilny w Będzinie będzie można wkrótce zobaczyć

Ciekawe schrony znajdują się u sąsiadów w Będzinie. Konkretnie w budynku przy ulicy 11 Listopada, w podziemiach III LO im. C.K. Norwida (wcześniej Waltera Szolca). Tam kryją się dwa schrony: sztabowy i cywilny. Ten drugi będzie można wkrótce zobaczyć.

Schron sztabowy do 2006 roku był wykorzystywany przez różne służby obrony cywilnej, a wcześniej wojsko.

- Pozostaje dziś w gestii szkoły, ale nie jest użytkowany. Jest w nieco gorszej kondycji niż schron cywilny. Wymaga dużo pracy, ale widać bardzo duży potencjał tego miejsca – mówi Adam Szydłowski, absolwent III LO im. Norwida, badacz historii dziejów Zagłębia, a jednocześnie członek zarządu powiatu będzińskiego.

Przez dziesięciolecia mało kto wiedział o schronie sztabowym, a jeszcze mniej osób było w środku. Powstał w 1958 roku, w czasie, kiedy budowana była szkoła. W środku, tuż po przekroczeniu progu, natrafiamy na komorę dekontaminacyjną. W 21 pomieszczeniach zachowały się m.in. stoły, telefony, centrala telefoniczna, zbiorniki na wodę. Strop obiektu posiada grubość co najmniej 50 cm, a ściana zewnętrzna mierzy około 70 cm. W środku mógłby pracować w razie potrzeby sztab, który dowodziłby ewakuacją ludności miasta.

W przypadku schronu cywilnego historia wygląda inaczej. Od dziesięcioleci wykorzystywany był w trakcie zajęć z przysposobienia obronnego. Potem trochę odszedł w niepamięć, ale dziś dyrekcja placówki, wspólnie z absolwentami oraz starostwem powiatowym chce na nowo pokazać to miejsce. Być może uda się to podczas najbliższej Nocy Muzeów.

Schrony w Dąbrowie Górniczej. Gdzie można się schować? Zobac...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto