Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka Odbudowy Warszawy. Stolica opowiada o powojennych losach miasta poprzez... rzeczy

Redakcja
Damian Kujawa
W stołecznym muzeum powstała Ścieżka Odbudowy Warszawy. Powojenne losy zniszczonej w latach 1939-45 stolicy poznamy zwiedzając specjalnie przygotowaną trasę. Towarzyszyć będą nam rzeczy związane z odbudową.

W czasie II wojny światowej większość historycznego centrum Warszawy została zrównana z ziemią. Niemcy po Powstaniu Warszawskim zaczęli stopniowo niszczyć stołeczne zabytki. Wtedy m. in. wysadzono Zamek Królewski. Po wojnie, 14 lutego 1975 roku, stworzono Biuro Odbudowy Stolicy, które miało za zadanie stopniową odbudowę, zaczynając od Starego Miasta.

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę powstania Biura. Muzeum Warszawy stworzyło specjalną „Ścieżkę Odbudowy Warszawy”, dzięki której poznamy historię odbudowy Warszawy opowiedzianą przez… rzeczy warszawskie.

Trasa zwiedzania rozpoczyna się w muzeum, w sali Danych Warszawskich. Znajdziemy tam m.in. papierośnicę z widokiem Trasy W-Z i Cegiełkę na odbudowę Warszawy, która przypomina o ogólnokrajowych składkach na odnowę zrujnowanej stolicy. Następny punkt to taras widokowy, z którego podziwiać można Stare Miasto oraz centrum Warszawy wpisane – po odbudowie – na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje o obiektach ze ścieżki dostępne są na stronie Muzeum Warszawy pod adresem: muzeumwarszawy.pl/sciezkaodbudowy.

„Ścieżka Odbudowy Warszawy jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 75. Rocznicy odbudowy Warszawy. „BudujeMy!” to program przygotowany przez Miasto Stołeczne Warszawa” – podaje muzeum. W tegoroczną rocznicę włączą się: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią oraz instytucje partnerskie: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Od lutego do września 2020 mieszkańcy stolicy i turyści będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które przybliżą im proces odbudowy stolicy i jego wpływ na dzisiejszy wygląd miasta.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto