Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Scubeł w ksiaty

makarena
makarena
Szczupakowe wieści

SCUBEŁ W KSIATY
Tradycyjnie 1 maja nastąpiło otwarcie sezonu szczupakowego i miłośnicy połowu tego gatunku wyruszyli nad wodę, pragnąc złowić pierwszego w tym sezonie drapieżnika, króla naszych nizinnych wód - szczupaka.Prawie w każdym kole wędkarskim zaplanowano pierwszomajowe zawody, szkoda tylko, że nie wszyscy organizatorzy zdecydowali się na zastosowanie metody „no kil", by w ten sposób uczcić to majowe wydarzenie.

Pogoda dopisała stąd też ruch nad wodą był przeogromny.W maju, w kołach wędkarskich, rozgrywane będą spławikowe i spinningowe mistrzostwa oraz przygotowania do organizacji zawodów wędkarskich związanych z Dniem Dziecka. Wiele młodzieżowych imprez organizowanych będzie wspólnie z samorządami. Jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość, gwarantujący ich cykliczność, tak ważną w ekologiczno-wędkarskim wychowaniu młodego pokolenia.Szczupak to typowy drapieżnik, którego podstawowym pokarmem są ryby. Nie jest wybredny, gdyż jego menu stanowią zarówno płocie, karasie, leszcze, kiełbie, ukleje jak tez liny i karpie.Duże, nie tylko mazurskie szczupaki, uwielbiają sielawę, lecz zdarza się, że z powierzchni wody znikają nagle ptaki wodne lub gryzonie, które niefortunnie wybrały sobie niebezpieczną wodną przeprawę na drugi brzeg. Szczupak należy do największych drapieżników naszych śródlądowych wód. Posiada bardzo wrażliwy narząd linii bocznej, odbierający najmniejsze sygnały o zbliżającej się ofierze. Ma także doskonały wzrok, lecz nie może poszczycić się chociażby dostatecznym węchem.Jest też bardzo żarłoczny. Do zwiększenia swojej masy ciała o jeden kilogram potrzebuje schwytać 7 kg ryb. Przypominam, że na terenie całego kraju wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm a można złowić tylko dwie sztuki (m .innymi z sandaczem i trocią łącznie)
CIEKAWOSTKI 1.
Największym w historii wędkarstwa złowionym szczupakiem był olbrzym z irlandzkiego jeziora Lough Derg, złowiony w 1862 roku. Według kronikarskiego zapisu ważył 34 kilogramy.2.
Polski rekord jest również imponujący, bo wynosi 24.1 kg, przy długości ciała 128 centymetrów. Złowiony został w 1976 na Nidzie. Szczupak połakomił się na żabę ścierniskową, opuszczoną na dno głębokiego rzecznego dołu. Emocjonujący hol trwał 3.5 godziny.3.
W 1951 roku na jeziorze Kisajno zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Nieostrożnemu wędkarzowi, żyłka holowanej za kajakiem dużej „blachy" owinęła się wokół dłoni i ogromny szczupak wciągnął wędkarza pod wodę i utopił. Rybę wraz z ciałem wędkarza znaleziono kilka kilometrów dalej od miejsca zdarzenia. Szczupak ważył 32 kilogramy.4.
Gdzieś na Węgrzech, w rejonie Komorna ?, złowiono szczupaka o wadze 47 kg i długości 160 centymetrów.5.
Także brak dokładnej informacji o tym, że w 1765 roku w Anglii złowiono szczupaka o wadze 65 kg.6.
Wszystkie te rekordy są niczym w porównaniu z informacją o szczupaku rzekomo złowionym w 1968 roku, na rzece Wyczegda (Republika Komi). Wg ustnego przekazu szczupak ważył 80 kilogramów.7.
Regionalne nazwy szczupaka to łokietny, scubeł, szczubeł, główny, szczuk, szczuka, szczubiałka, zebol i zębaty.
Oto jak dawniej łowiono ryby w tym szczupaki, cytuję:„Dwór łowił ryby niewodem, chłopi zaś zastawiali wiersze i żaki, zaciągali chobotnią, włókiem, drygubicą, watą, brodzili z komlą, czyli klomką, łapali przy jazach na podrywkę, jeździli z dróżką, w dzień łowili na wędę i klucz, w nocy na wiosnę przy świetle łuczywa jeździli z ością, która składała się z żelaznego zębatego grzebienia, osadzonego na drewnianym piechowisku"
Na zakończenie zagadka: w jakiej gwarze jest to zdanie i proszę przetłumaczyć każde słowo:„Scubły....to dłuskie, pyski majo walne a na sobie ksiaty"Nagroda – szczupakowy wobler ręcznie wykonany. Odpowiedzi proszę przesyłać na [email protected]

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto