Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sekretny, tajemniczy ogród w Wilanowie, czyli neorenesansowy ogród różany z XIX wieku

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Giardino segreto po włosku oznacza „sekretny, tajemniczy ogród”. Tym mianem określa się znajdujący na terenie Wilanowskiego Parku Kulturowego ogród różany. Kiedyś była to wydzielona i odosobniona część ogrodu dla właściciela i jego gości, dziś mogą go odwiedzać wszyscy.

Takie ogrody od reszty terenu oddzielał żywopłot, szpaler, a czasem nawet mur. Popularność takich rozwiązań rozpowszechniła się w renesansie. Ten w Wilanowie pochodzi jednak z XIX wieku, a przed dekadą został poddany renowacji. Powstał na zlecenie Augusta i Aleksandry Potockich w latach 1855-1856. Autorem projektu był architekt Bolesław Paweł Podczaszyński. Wówczas właściciele ogrodu wpadli na pomysł, żeby stworzyć ogród różany, który przywoła obraz epoki odrodzenia włoskiego i zarazem wizję złotego wieku ludzkości.

Sekretny, tajemniczy ogród w Wilanowie, czyli neorenesansowy...

Oprócz wspomnianego Podczaszyńskiego nad ogrodem pracował Franciszek Maria Lanci. Jego projektu są dwie okazałe pergole znajdujące się przy północnym i południowym skrzydle pałacu. Do antyku nawiązywał także, założony w tym samym czasie przy północnym skrzydle pałacu, tzw. Gaj Akademosa z półkolistą, kamienną ławą, zwieńczoną ceramicznymi statuami kanefor (motyw dekoracyjny w postaci kobiety niosącej na głowie kosz).

Podczas wspomnianej renowacji sprzed dekady oprócz ogólnego kształtu ogrodu różanego przywrócono także nasadzenia roślinne charakterystyczne dla tego okresu. Jest to dość kameralna przestrzeń. Zamyka ją południowe skrzydło pałacu wraz z tarasami ozdobionymi kamiennymi figurami lwów i wazami wypełnionymi kwiatami, od wschodu funkcję tę przejmuje wspomniana już pergola porośnięta winoroślą japońską, od południa i zachodu - niski kamienny murek, na pozostałym odcinku - elewacje innych zabudowań.

Wnętrze zakomponowane jest wokół fontanny z chłopcem i łabędziem. Kwatery obwiedzione są niskimi żywopłotami z bukszpanu zwyczajnego. Podobno na terenie możemy natrafić na około 5 tysięcy róż w wielu odmianach, także tych XIX wiecznych. Wśród nich są „Bernstein Rosa”, „Joseph’s Coat”, „Schloss Eutin”, „Bella Epoque”. Oprócz róż są tam lilie, powojniki, pacioreczniki, heliotrop.

W ogrodzie znajdziemy także dekoracje rzeźbiarskie: ceramiczną figurę Wiktorii i cztery rzeźby alegoryczne: Zgody, Pszczelarstwa, Rolnictwa i Rybołówstwa, stojące przy bramie wiodącej do parku południowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto