Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacje XX wieku z Polską Dziennikiem Bałtyckim

Marek Świrkowicz
Wołoszański podczas kręcenia jednego z dokumentów.
Wołoszański podczas kręcenia jednego z dokumentów. Fot. grzegorz mehring
Mało kto potrafi opowiadać o wydarzeniach historycznych w taki sposób, że słuchacze mają wypieki na twarzy. Bogusław Wołoszański należy do tego wąskiego grona. Jego "Sensacje XX wieku" przez ponad 20 lat wyznaczały standardy telewizyjnego widowiska historycznego, bijąc przy okazji rekordy oglądalności i przyciągając przed ekrany po trzy miliony widzów tygodniowo.

Teraz, z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, Czytelnicy dziennika "Polska Dziennik Bałtycki" będą mieli wyjątkową okazję przypomnieć sobie najciekawsze fragmenty kultowej produkcji Bogusława Wołoszańskiego. W każdy poniedziałek, przez 10 tygodni, będziemy dołączać do naszej gazety krążek VCD z kolejnymi odcinkami "Sensacji XX wieku", poświęconymi najważniejszym i najbardziej tajemniczym wydarzeniom sprzed siedmiu dekad.

Pierwsza płyta z kolekcji trafia do was już dziś. A na niej dwie historyczne perełki z nakręconego w ramach "Sensacji" cyklu "Polska w ogniu", zatytułowane odpowiednio "Polityka i żołnierze" oraz "O honor żołnierza". To znakomicie zrealizowane i wciągające niczym najlepszy kryminał wprowadzenie w kulisy hitlerowskiej inwazji na naszą ojczyznę we wrześniu 1939 roku.

W pierwszej części nasz czołowy tropiciel skrywanych sekretów sprzed lat zabiera nas w podróż do górskiej kwatery Hitlera w bawarskim Obersalzbergu. To tam 22 sierpnia 1939 roku nazistowski wódz podjął decyzję o uderzeniu na Polskę. Wołoszański skrupulatnie relacjonuje przebieg tajnego spotkania führera z naczelnym dowództwem Wehrmachtu, po czym kreśli szerszą panoramę wydarzeń, które na przestrzeni poprzednich dwóch lat doprowadziły do tego tragicznego w skutkach finału. Możemy się zatem dowiedzieć, dlaczego brytyjski premier Neville Chamberlain przystał na wprowadzenie niemieckich wojsk do Czechosłowacji, czy też jak przebiegała rozmowa Joachima von Ribbentropa z polskim ambasadorem w Berlinie Józefem Lipskim. Autor przeplata swoją narrację archiwalnymi zdjęciami oraz sugestywnymi scenkami odegranymi przez znakomitych polskich aktorów.

Z kolei odcinek zatytułowany "O honor żołnierza" to pełna rozmachu rekonstrukcja pierwszej znamiennej bitwy II wojny światowej, czyli zaciekłych zmagań o Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, polski przyczółek wśród niemieckiego żywiołu. Wołoszański, przechadzając się pośród ruin koszar i wartowni, z zegarmistrzowską dokładnością opowiada o przebiegu oblężenia. Począwszy od pierwszych salw z zakotwiczonego wówczas nieopodal pancernika "Schleswig-Holstein" (zaczął ostrzeliwać Westerplatte 1 września o godz. 4.47 nad ranem), aż po kapitulację walecznej drużyny majora Sucharskiego siedem dni później.

Kolejne części "Polski w ogniu", poświęcone m.in. niechlubnemu paktowi Ribbentrop - Mołotow, agresji radzieckiej 17 września i bitwie pod Kockiem, już za tydzień.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto