Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na rower nadal trwa! Czesław Lang radzi jak aktywnie spędzać czas na dwóch kołach

Jakub Baliński
Czesław Lang radzi jak aktywnie spędzać czas na dwóch kołach
Czesław Lang radzi jak aktywnie spędzać czas na dwóch kołach fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio
Najlepszy polski kolarz w historii, Czesław Lang, nadal nie potrafi żyć bez jazdy na rowerze. Mimo, że lato już się kończy, jesień to także świetna pora na jazdę na dwóch kołach. Czesław Lang zdradził Naszemu Miastu kilka tajników jazdy na rowerze.

Rower jest bardzo popularny wśród Polaków jako forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak często wchodzimy na niego zupełnie nieprzygotowani. Jakie błędy najczęściej popełniają amatorzy?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przecenianie własnych sił. Bywa tak, że osoby, które dopiero rozpoczynają rowerową przygodę albo wracają do kolarstwa po dłuższej przerwie chcą od samego początku pokonywać długie dystanse w szybkim tempie. Trzeba pamiętać, aby dawkować wysiłek, zaczynać od krótkich dystansów i nie forsować tempa. Myślę, że jazda 2-3 razy w tygodniu po kilka kilometrów jest optymalna. Z tygodnia na tydzień można podnosić poprzeczkę.

A co z rozgrzewką?
Pamiętajmy też, że nawet niewielki wysiłek po długim czasie spędzonym w biurze, bez żadnej aktywności ruchowej, może być niebezpieczny. Dlatego przed wyjściem na rower niezbędna jest rozgrzewka z ćwiczeniami rozciągającymi. W ogóle warto oprócz roweru wykonywać inne aktywności fizyczne takie jak bieganie, ćwiczenia ogólnorozwojowe – to na pewno pomoże i zwiększy kondycję fizyczną. Warto pamiętać o dobrym stanie technicznym roweru.

I już można wsiadać na rower?
Samemu też trzeba być przygotowanym profesjonalnie, a to także oznacza znajomość przepisów i zasad na drodze. Pamiętajmy, że jeżdżąc na rowerze uczestniczymy w ruchu i obowiązują nas odpowiednie przepisy. Do często popełnianych błędów należy przejeżdżanie na przejściu dla pieszych w miejscach, w których nie ma ścieżki rowerowej. Należy też pamiętać o tym, że chodnik jest przede wszystkim dla pieszych, rowerzysta może się po nim poruszać w ściśle określonych sytuacjach. W każdej sytuacji pamiętajmy też o sygnalizowaniu zamiaru skrętu.

Jakie trasy najlepiej wybierać na początek? Jakich tras unikać?
Na pewno odradzam rozpoczynanie sezonu na ruchliwych ulicach i w trudnym, wymagającym, górzystym terenie. Pierwsza okoliczność jest po prostu niebezpieczna, druga może nas skutecznie zniechęcić, kiedy po dwóch ostrych podjazdach zupełnie opadniemy z sił. Dlatego warto wyjechać poza miasto i w płaskim terenie, w lesie, przejechać kilka kilometrów, aby przyzwyczaić się do roweru i przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze rzeczy. Ważne, aby jeździć równomiernie, pokonywać dystans ze stałą prędkością, unikać zrywów i forsowania tempa, bo na początku może to źle wpłynąć na kondycję fizyczną i zdrowie.

A w mieście?
Szczęśliwcy mający w pobliżu ścieżki rowerowe mogą próbować po nich jeździć, aczkolwiek popularność rowerów w ostatnich latach spowodowała to, iż wiele ścieżek w dużych miastach jest bardzo zatłoczona.

Jaki jest niezbędny sprzęt dla każdego rowerzysty bez którego nie powinien wyjeżdżać w trasę?
O kilku rzeczach, bez których nie powinno się wyjeżdżać w trasę, mówią przepisy. I tak są to światełka odblaskowe, sprawne hamulce, dzwonek oraz światło przednie i tylne. Z tym że same światła nie muszą być używane w dzień. Musimy je mieć przy sobie, ale powinniśmy stosować, gdy robi się ciemno. Pamiętajmy, że elementów zwiększających nasze bezpieczeństwo nigdy nie jest za wiele. Dlatego oprócz obowiązkowych światełek odblaskowych można zamontować paski odblaskowe na kole albo pod siodełkiem. Są też oczywiście kamizelki odblaskowe, które przydają się zwłaszcza wtedy, kiedy jeździmy po zmroku poza miastem, gdzie widoczność nie jest najlepsza.

Co prawda jazda w kasku nie jest obowiązkowa, ale w mojej opinii każdy rozsądny rowerzysta powinien jeździć w kasku.

Wyjeżdżając w trasę powinniśmy też pamiętać o rzeczach, które mogą się przydać w razie awarii sprzętu. A więc mały zestaw naprawczy – łyżka do opon, łatki albo zapasowa dętka, klucze nimbusowe. Warto też przed startem wykonać kilka napraw testowo – na przykład zmienić dętkę, żeby nie mieć problemów podczas jazdy. Bardzo przydaje się licznik, który mówi nam o odległości, którą pokonujemy i tempie w jakim jedziemy. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu przed kradzieżą, tak aby móc spokojnie zostawić rower na przykład przed wejściem do sklepu.

A propos sklepu – bidon z napojem izotonicznym lub wodą oraz baton lub banan są niezbędne przy dłuższych wyprawach. Podobnie jak odpowiedni strój – rowerowe spodenki z wkładką, oddychająca koszulka, kurtka przeciwdeszczowa i rękawiczki – to wszystko zapewnia nam komfort jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru do aktywnego wypoczynku?
Najważniejszą kwestią jest to, do czego chcemy używać naszego roweru. Czy będziemy pokonywać nim trudno dostępne trasy w górach, czy będziemy jeździć po mieście. Od tego zależy typ roweru, który wybierzemy. Najogólniej są cztery typy rowerów – rower górski, przeznaczony do jazdy w trudnym terenie, mający stosunkowo małe koła i opony z dużym bieżnikiem, rower trekkingowy – podobny do górskiego, ale mający większe koła i zapewniający wygodniejszą pozycję – służy przede wszystkim do przejażdżek po lesie, parku, rower miejski – coraz bardziej popularny jako środek transportu w dużych miastach – wygodny, z dużymi kołami, z błotnikami, z miękkim siodełkiem i rower szosowy – przeznaczony do wyczynowej jazdy na równych, asfaltowych nawierzchniach, ma bardzo duże koła, gładkie opony i twarde, wąskie siodełko

To, do czego chcemy roweru używać, determinuje typ jaki powinniśmy wybrać. Ale oprócz tego jest kilka rzeczy na które musimy zwrócić uwagę. To przede wszystkim rozmiar roweru, odpowiednio dopasowany do wzrostu i sylwetki. Na rowerze musimy się czuć wygodnie, więc warto kupować je w specjalistycznym sklepie, gdzie możemy liczyć na fachową poradę i pomoc w doborze roweru i jego ustawieniach.

Jakie korzyści niesie za sobą regularna jazda na rowerze?
Korzyści jest niezwykle dużo. Tę najważniejszą jest chyba zdrowie, bo systematyczna i odpowiedzialna jazda na rowerze bardzo dobrze wpływa na serce. Poza tym rower jest formą aktywności, dostępną właściwie dla wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także ludzi w podeszłym wieku. Na rowerze można jeździć zawsze i wszędzie, dzięki czemu jest jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych form ćwiczeń fizycznych, a dzięki nim poprawia się nasza kondycja.

Każdy kto chce zrzucić zbędne kilogramy powinien jeździć na rowerze, bo nie obciążają one zanadto stawów, a pozwalają spalić dużo kalorii. Poza tym jazda na rowerze dostarcza niezapomnianych wrażeń, pozwala poznać piękno przyrody, a jednocześnie jest alternatywnym i przyjaznym środowisku środkiem transportu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto