Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sgraffito na Mariensztacie wpisane do rejestru zabytków. Kompozycje wymagają podjęcia pilnych prac konserwatorskich

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Mazowiecki konserwator zabytków, Jakub Lewicki, wpisał do rejestru zabytków dwie kompozycje sgraffitowe zdobiące ściany szkoły muzycznej na Mariensztacie. Lewicki podjął taką decyzję nie tylko ze względu na ''zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe'' dzieł, ale także dlatego, że potrzebują one pilnych prac konserwatorskich. Szczegóły w artykule poniżej.

Niszczejące sgraffito zabytkiem

Mazowiecki konserwator zabytków poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków dwóch kompozycji sgraffitowych pt. ''Stara i Nowa Warszawa''. Dzieła znajdują się na północnej elewacji Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina położonej przy ul. Bednarskiej 11. Lewicki podjął taką decyzję z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe, ale także ich zły stan wymagający podjęcia pilnych prac konserwatorskich. Sgraffito jest bowiem bardzo zniszczone - zniknął już napis ''Varsovia'', a z postaci umieszczonych na elewacji pozostały tylko zarysy.

Zobaczcie też:

Zabytkowe otwockie wille. Podwarszawskie świdermajery zamies...

''Cenny przykład dekoracji architektonicznej początku lat 50. XX''

Sgraffito zostało wykonane w 1952 roku według projektu Jana Seweryna Sokołowskiego przy współpracy Zofii Czarnockiej-Kowalskiej. Obie kompozycje przedstawiają Warszawę: dzieło znajdujące się po lewej stronie ukazuje panoramę historycznej stolicy, natomiast prawy fresk współczesne, odbudowane miasto. Na sgraffito widać również pas rzeki, po której żeglują jednostki pływające, charakterystyczne dla danego okresu czy rzemieślników i robotników przy pracy.

Kompozycje z elewacji gmachu przy ulicy Bednarskiej 11 są cennym przykładem dekoracji architektonicznej początku lat 50. XX. Stanowią integralny element wystroju obecnego budynku szkoły (dawniej Domu Towarowego). (...) Są to jedne z bardziej rozbudowanych treściowo i kompozycyjnie sgraffit powojennych powstałych na terenie Warszawy - czytamy w komunikacie mazowieckiego konserwatora zabytków.

Dlaczego więc tak zaniedbano cenne sgraffito na Mariensztacie?

Zobaczcie jak obecnie wygląda niszczejące sgraffito:

Sgraffito na Mariensztacie wpisane do rejestru zabytków. Kom...

Wysokie koszta odnowy

O sgraffito powinien dbać właściciel budynku, na którym znajdują się kompozycje. Odpowiedzialność ponosi więc Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina. Ze względu na bardzo wysokie koszta odnowy renowacja była utrudnionym zadaniem, jednak dzięki wpisaniu dzieła do rejestru zabytków szkoła może wystąpić o dotacje na ten cel.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto