Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd pochodzi woda, która płynie z kranów w warszawskich domach

Katarzyna Olszewska
Michał Pawlik
Choć dwie trzecie powierzchni Ziemi pokryta jest wodą, tylko 1 proc. stanowi woda słodka. A przecież jest niezbędna do życia. Człowiek potrzebuje dziennie około 2,5 l wody do spożycia. Mieszkańcy wielkich miast nie muszą borykać się z problemem braku czystej wody. Wystarczy odkręcić kran i już się pojawia.

Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że zanim woda dotrze do naszych domów, musi zajść szereg długich procesów wymagających ciężkiej i efektywnej pracy, ciągłego kontrolowania oraz stosowania i modyfikowania rozwiązań technologicznych. Warszawa zaopatrywana jest w wodę z ujęć powierzchniowych i infiltracyjnych. Aglomeracja warszawska dysponuje trzema niezależnymi, lecz współpracującymi ze sobą systemami zaopatrywania w wodę, na które składają się: Zakład Wodociągu Centralnego, Zakład Wodociągu Praskiego ze studnią Gruba Kaśka zaopatrywane z Wisły oraz Zakład Wodociągu Północnego, który uzdatnia wodę z Jeziora Zegrzyńskiego.

Od momentu ujęcia wody do pojawienia się jej w naszych kranie upływa około kilkadziesiąt godzin. Na tę drogę składają się procesy poboru wody, jej uzdatniania wstępnego, uzdatniania zasadniczego, dezynfekcji oraz magazynowania wody czystej.

Woda z Wisły ujmowana jest za pomocą ujęć infiltracyjnych zlokalizowanych po obu brzegach Wisły, w tym najstarszego ujęcia ustawionego bezpośrednio w nurcie rzeki - zwanego przez warszawiaków Grubą Kaśką. Ujęcie to pozyskuje wodę dla Zakładu Wodociągu Centralnego i Zakładu Wodociągu Praskiego. Poprzez wszystkie ujęcia woda czerpana jest z rzeki, a dokładnie spod jej piaszczystego dna za pomocą ułożonych promieniście lub promienisto-równolegle perforowanych drenów. W przypadku Zakładu Wodociągu Północnego woda ujmowana jest poprzez ujęcie brzegowe.

Jakość wody, którą dostarcza MPWiK na terenie miasta, jest porównywalna z wodami mineralnymi. Pod względem substancji zawartych w wodzie jest dużo lepsza od źródlanej. Przydatność wody wodociągowej do spożycia zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia analizuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Monitorowanie jakości wody pochodzącej z Wodociągów Warszawskich odbywa się na każdym etapie jej uzdatniania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto