Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażone grunty na Woli. Wymioty, zawroty głowy i zmiany skórne u dzieci

red
Skażone grunty na Woli. Wymioty, zawroty głowy i zmiany skórne u dzieci! / ZDJĘCIA ILUSTRACYJNE
Skażone grunty na Woli. Wymioty, zawroty głowy i zmiany skórne u dzieci! / ZDJĘCIA ILUSTRACYJNE Łukasz Gdak
Upubliczniona kilka miesięcy temu historia skażonych gruntów na Woli ma swoją kontynuację. Przerażeni mieszkańcy dzielnicy informują, że miasto niewiele robi w tej sprawie, a na niebezpiecznym terenie na ul. na Skierniewickiej rozpoczął się drugi etap budowy problematycznej inwestycji realizowanej przez znanego dewelopera.

Mieszkańcy Woli alarmują, że sytuacja w ich okolicy jest coraz gorsza. Negatywne skutki prowadzonych w tym miejscu prac budowlanych są coraz bardziej widoczne. - Nasze dzieci mają typowe objawy zatrucia, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne. Czy ktoś pomoże mieszkańcom Woli? Prokuratura też jest bezsilna? - mówi Marzena Kąkała, członek zarządu Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza.

Głośno o problemach na Woli zrobiło się na początku roku, kiedy ujawniono, że na skażonych chemicznie gruntach budowane jest duże osiedle mieszkalne. Wypompowywane w tym miejscu spod gleby zanieczyszczone wody parują, wydzielając toksyczny benzen.

- Znowu rozpoczęło się pompowanie skażonej wody do kanalizacji miejskiej. Co w takiej sytuacji? Czujemy dziwny chemiczny zapach podobny do gazu i dzwonimy na straż pożarną. Oni odsyłają nas do straży miejskiej, straż miejska odsyła na policję a policja do sanepidu. Sanepid odmówi wykonania badania lub w najlepszym wypadku wyśle kogoś, kto stwierdzi, że jego zdaniem nie śmierdzi i nie ma potrzeby przeprowadzenia badania lub, że sanepid nie ma uprawnień do prowadzenia badań skażeń pochodzących z zewnątrz. Wracamy do punktu wyjścia - opisuje sytuację Marzena Kąkała.

Zobacz też: Skażone powietrze powoduje śmierć 3 tys. osób rocznie! Warszawa Bez Smogu apeluje do władz stolicy

Czym jest wydzielający się benzen? Jest to najprostszy karbocykliczny, obojętny węglowodór aromatyczny. Powoduje on zarówno ostre jak i przewlekłe zatrucia. Zazwyczaj do zatrucia dochodzi poprzez wdychanie par przez układ oddechowy, jednak możliwa jest również absorpcja przez skórę i wchłanianie wraz z pokarmem. Przy bardzo dużym stężeniu tego związku w powietrzu, wdychanie może zakończyć się zgonem.

Czy po kolejnych zgłoszeniach dotyczących skażonych gruntów oraz powietrza na Woli, ktoś w końcu poważnie potraktuje problemy mieszkańców tej dzielnicy?


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto