Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skład sztuki i rzemiosła. W Koneserze powstał pierwszy sklep zaangażowany

Basia Woźnica
Skład sztuki i rzemiosła to nowe miejsce, które powstaje na terenie Centrum Praskiego Koneser. Miejsce łączy w sobie sklep i galerię. To miejsce, w którym spotkają się artyści, rzemieślnicy, miłośnicy praskiej awangardy, mieszkańcy Warszawy. Dalsza część artykułu poniżej.

Skład sztuki i rzemiosła to pierwszy w Warszawie sklep zaangażowany. Co to znaczy? Łączy w sobie wartości takie jak: sztuka, tradycja i sąsiedzkość. To nietypowy sklep, w którym znajdzie się sztuka i przedmioty codziennego użytku stworzone przez rzemieślników. W tym miejscu znajdziecie wyjątkowe prezenty dla bliskich. Skład powstał z wielkiej pasji i chęci wsparcia praskich twórców.

- Zarówno ja, jak i Paulina Dmitruk jesteśmy związane z Pragą. Organizowałyśmy tu niejednokrotnie wydarzenia, w których uczestniczą rzemieślnicy i artyści. Od dawna przyświeca nam idea wspierania pracowni artystycznych i rzemieślniczych, których los na Pradze nie jest łatwy. Pracownie znikają z mapy Warszawy. Skład daje możliwość pokazania sztuki i rzemiosła poza pracownią, znamy dobrze każdego artystę i rzemieślnika, każdy przedmiot ma swoją historię mówi Anna Madejska, współprowadząca Skład.

Miejsce działa na zasadzie pop-upu, na razie będzie działać do końca lutego 2019 roku.

- Skład łączy w sobie wartości takie jak: sztuka, tradycja, nowoczesność, ale w dużej mierze również sąsiedzkość i lokalność, co na warszawskiej Pradze jest szczególnie ważne. Nie ograniczamy się jedynie do twórców z prawej strony Wisły, jednak mamy dla nich tu szczególne miejsce - mówi Paulina Dmitruk, współprowadząca Skład.

Skład sztuki i rzemiosła. Co można tu zobaczyć i kupić?

Oprócz tego, że znajdziecie tu wyjątkowe i piękne rzeczy warto zwrócić uwagę na to, że każdy przedmiot ma tu swoją historię. Podobnie jak ludzie je tworzący. Można obejrzeć manekiny Katarzyny Czajki, które powstały w Galerii Dorum Art znajdującej się w Koneserze przed rewitalizacją.
Swoje najpiękniejsze lampy w stylu art deco pokaże Pan Edward Magdziarz, którego podczas pobytu w Londynie tak zachwyciła mała pracownia wykonująca repliki lamp Tiffany’ego, że otworzył własny warsztat. I tak, od 1971 roku, na warszawskiej Pradze powstają niepowtarzalne i uznane na całym świecie lampy.

Zobacz również: Lampy witrażowe typu Tiffany i art déco. Niezwykła pracownia przy Targowej

W Składzie można znaleźć także produkty stworzone w Pracowni Kołder Haliny Rostkowskiej założonej w 1965 r. Pomimo upływu czasu do dziś sposób ich wyrobu jest niezmienny, a każdy produkt wykonywany jest przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
Ponadto, znajdziemy tu ceramikę, biżuterię oraz inne przedmioty sztuki użytkowej. Wśród dzieł sztuki można spotkać m.in. malarstwo Zuzi Zu Jankowskiej, Waldka Borowskiego czy fotografie Agi Pacewicz.

Organizatorki zapowiadają, że w Składzie będą organizowane spotkania z artystami, tak aby odwiedzający to miejsce mogli poznać nie tylko dzieła ale i twórcą.

Skład jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-19, jednak oficjalne otwarcie odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto