Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sklep internetowy: jak się za to zabrać?

Reklama
Reklama
Reklama
Kilkanaście tysięcy sklepów internetowych wartych prawie 30 mld złotych. Dane, które kuszą i zniechęcają jednocześnie. Chętnych na prowadzenie e-sklepu nie brakuje. Nie wszyscy jednak potrafią utrzymać się na tym jakże wymagającym rynku.

Nota PR.

W polskiej sieci istnieje kilkanaście tysięcy sklepów internetowych, a rynek e-handlu, według raportu PMR „Handel internetowy w Polsce 2014. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2014‒2019", warty jest prawie trzydzieści miliardów złotych. Codziennie powstają kolejne sklepy, a (zgodnie z ww. raportem) w ciągu pięciu lat wartość rynku e-handlu ma się podwoić. Najlepiej jego dynamikę ilustrują jednak dane – wystarczy przypomnieć, że w 2006 r. e-sklepów było zaledwie około 2800. Tak wzrostowa tendencja nasuwa jedną myśl: nie jest za późno, aby założyć swój sklep?

Zanim zaczniesz...

Decyzji o założeniu sklepu nie podejmuje się spontanicznie. Wymaga ona dokładnej analizy swoich możliwości, rozpatrzenia wszystkich „za” i „przeciw”, mocnych i słabych punktów działalności oraz stworzenia biznesplanu. Według Janusza Mendyka, New Business Managera w agencji reklamowej 4People, aż 60% sklepów internetowych upada w kilka miesięcy od powstania.

Czego potrzebujesz

Kiedy branża jest już określona, należy zastanowić się nad technicznymi warunkami funkcjonowania sklepu. Pierwszą rzeczą, o jakiej powinno się pomyśleć, jest wybór domeny. Można zdecydować się zarówno na domenę świeżą (chociaż tu nierzadko natrafia się na problem w postaci braku atrakcyjnych i wolnych pozycji), jak i domenę z rynku wtórnego. W drugim przypadku płaci się co prawda więcej, ale i zyskuje pewne profity (domena z historią ma np. większą wartość, jeśli chodzi o aspekty SEO). Jakiej decyzji by się nie podjęło, warto utrzymywać domenę u renomowanego dostawcy, na przykład na 1and1. Zabezpieczy to naszą domenę przed przechwyceniem (jeśli przykładowo zapomni się o jej przedłużeniu, firma przysyła przypomnienie), a także rozwiąże problem z hostingiem, którego wybór również jest istotny w kontekście prowadzenia sklepu. Ostatnią sprawą, którą należy uwzględnić, jest wybór platformy sklepowej. Warto porównać sobie najpopularniejsze opcje, korzystając z dostępnych w sieci zestawień, uważając jednak, czy nie są one sponsorowane.

Współpraca ze specjalistami

Kolejnym krok stanowi rozplanowanie i podział zadań na te, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i te, które lepiej zlecić zewnętrznej firmie. Jeśli ktoś nie czuje się zbyt pewnie w grafice, programowaniu czy chociażby w obsłudze klienta, powinien konkretne zadania powierzyć specjalistom i wykwalifikowanej kadrze. Ten pozornie zbędny wydatek pozwoli zaoszczędzić czas, który można spożytkować na rozwój sklepu. Da również gwarancję, że zadanie zostanie wykonanie najlepiej, jak to tylko możliwe.

Reklama

Kolejnym krokiem jest opracowanie strategii marketingowej. Reklama wcale nie musi być kosztowna, wystarczy jedynie dobrze przemyśleć jej charakter, cel i określić grupę docelową. Najprościej, najszybciej i najefektowniej obecnie dociera się do potencjalnych klientów poprzez media społecznościowe. Jak podaje infomonitor.pl, w Polsce blisko 70% internautów korzysta z Facebooka, warto to wykorzystać, przykładając się do prowadzenia fanpage’a. Darmowych sposobów reklamy dla sklepu internetowego również jest mnóstwo: blog, udzielanie się na forach, komentowanie itd. Łatwo znaleźć coś dla siebie.

Wersja na urządzenia mobilne

Zakładając sklep, warto pomyśleć także o stronie, która będzie przygotowana z myślą o urządzeniach mobilnych. Z pewnością znacznie zwiększy to koszt przedsięwzięcia, ale może się opłacić. Coraz więcej konsumentów korzysta bowiem z takiej możliwości zakupu (według wspomnianego wyżej raportu zdarzało się to już co trzeciemu kupującemu). Z pewnością duży wpływ ma na to rozpowszechnienie internetu mobilnego, chociażby darmowego Aero2 (więcej o nim można przeczytać w artykule https://warszawa.naszemiasto.pl/aero2-czyli-darmowy-internet-jak-z-niego-korzystac-poradnik/ar/c3-3138651 Zachodni rynek e-commerce pokazuje, że tendencja do robienia zakupów przez smartfony i tablety wzrasta. Według raportu przeprowadzonego przez agencję InMobi w bieżącym roku aż 83% konsumentów na świecie planuje kupić coś za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W jakim kierunku zmierza ten rynek, pokazuje też ostatnie posunięcie polskiego giganta handlu internetowego — Allegro, które mocno reklamuje swój najnowszy produkt, aplikację na urządzenia mobilne.

Ile to będzie kosztować, czyli kilka słów o pieniądzach

Na zakończenie temat dla wielu najważniejszy: ile to będzie kosztować i kiedy inwestycja się zwróci? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytania. Koszt budowy e-sklepu może być bardzo różny: w zależności od wybranych rozwiązań, domeny czy serwera może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego jeszcze doliczyć trzeba towar, koszty reklamy i ewentualne zaplecze pracowników. Z tego może urosnąć dość pokaźny budżet. Mimo wszystko koszty są konkurencyjne w stosunku do kosztów prowadzenia sklepu stacjonarnego – nie trzeba płacić za lokal, czasami nawet za oferowany asortyment (dropshipping), a pracę można wykonywać z domu.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nawet jeśli do wszystkiego podejdzie się bardzo profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem, to nie ma pewności, że sklep będzie przynosił zyski. Zanim zacznie zarabiać, może pochłonąć ogromną ilość środków finansowych i w konsekwencji doprowadzić do plajty. Bezwzględnie należy więc przestrzegać zasad, stworzyć dobry plan, a każdą decyzję wielokrotnie i rozważnie przemyśleć, mając jednocześnie na uwadze, że sklep internetowy, wbrew pozorom, wymaga bardzo dużo pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto