Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer Dwa Brzegi. W Warszawie może powstać zielona oaza z drewnianym pomostem spacerowym

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Czy w Warszawie powstanie zielona enklawa relaksu? Pomysł na stworzenie wyjątkowej przestrzeni rekreacyjnej pojawił się w propozycjach do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Jego autor chce, aby zaniedbany skwer po obu stronach Kanału Wawerskiego zamienił się w miejsce aktywności fizycznej, umysłowej i relaksu na łonie natury. Szczegóły w tekście poniżej.

Skwer Dwa Brzegi. Pomysł na rewitalizację terenu

Wśród projektów do Budżetu Obywatelskiego znalazł się pomysł na rewitalizację zaśmieconego lasku po obu stronach Kanału Wawerskiego, pomiędzy ulicami Trakt Lubelski, Rabatową i Plażową. Teren ten chce ożywić Łukasz Makowski, autor koncepcji "Skwer Dwa Brzegi". - Dzięki przepływającemu centralnie Kanałowi Wawerskiemu, ciekawemu ukształtowaniu terenu oraz zadrzewieniu miejsce to ma ogromny, niewykorzystywany dotąd potencjał. Możemy tak zagospodarować ten teren, aby chętnie przychodzili tu wszyscy na chwile relaksu lub aktywności fizycznej czy intelektualnej w otoczeniu przyrody i przepływającej wody - pisze autor pomysłu BO 2022. Co dokładnie miałoby się pojawić na tym terenie?

Szachy, ping-pong i strefa relaksu

Projekt zakłada stworzenie „zielono-błękitnej” enklawy relaksu i aktywności fizycznej zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych – w tym seniorów, a także dla osób z niepełnosprawnością. - Część północno-wschodnia terenu to oaza relaksu i aktywności intelektualnej, z łatwym dostępem od ulicy. Umiejscowienie tutaj stołu do gry w szachy, ławek i budek lęgowych dla ptaków uczyni z tej części skweru odpowiednie miejsce dla spragnionych odpoczynku na łonie przyrody - brzmi opis projektu. Znajdzie się tutaj również stół do ping-ponga.

Część aktywna

Część południowo-zachodnia zajmuje większą powierzchnię. Jest to teren nierówny i częściowo okresowo podmokły. Tutaj zlokalizowane będą urządzenia wykonane z drewna, służące aktywności fizycznej – równoważnie, 2 huśtawki dwuosobowe, 3 jednoosobowe na sprężynach i elementy siłowni plenerowej. Dla rowerzystów zostaną umieszczone stojaki rowerowe wykonane z bala.

Domki na palach i drewniana ścieżka spacerowa

W części środkowej powstanie nieformalnie wyodrębniona strefa dla najmłodszych, w której będą domki na palach, zjeżdżalnie, drabinki i siatka pomiędzy drzewami. Ważnym elementem tego projektu będzie zbudowanie ścieżki/pomostu drewnianego o zmiennej szerokości (max do 4m), posadowionego częściowo na palach (aby zniwelować nachylenie), umożliwiającego także osobom słabiej poruszającym się zejście od przystanku autobusowego w dół, nad kanałek, i dotarcie na drugi brzeg. Po obu stronach ścieżki/pomostu będą usytuowane ławeczki. W pobliżu pomostu znajdzie się mostek linowy, zawieszony pomiędzy solidnymi drzewami, umożliwiający przejście pomiędzy brzegami z odrobiną wysiłku i dawką adrenaliny.

Odgrodzony od miasta

Autor proponuje, aby ze względu na bezpieczeństwo dzieci oraz hałas uliczny od ul. Trakt Lubelski wykonać przezroczyste, poliwęglanowe ogrodzenie o wys. 2,5 m. - Dla bezpieczeństwa i zachowania porządku zainstalowane będą dodatkowe lampy na istniejących latarniach ulicznych - dodaje autor pomysłu. Szacowany koszt inwestycji to 561 000,00 zł. Więcej szczegółów można poznać na stronie z opisem projektu.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Warszawy mogą głosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie w terminie od 15 czerwca 2021 do 30 czerwca 2021.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto