Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer Sportów Miejskich w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Maciej Stempurski
Gdzie zimą pojeździć na wrotkach, pograć w badmintona albo potrenować mięśnie? W Muzeum Sztuki Nowoczesnej! Do 3 marca działa tam Skwer Sportów Miejskich.

Wbrew pozorom sport i kultura, a szczególnie ta współczesna, wcale nie są od siebie tak oddalone. Choć w Polsce wciąż pokutuje mit, że artysta to taki cherlawy człowiek z zapadłą klatką piersiową. A tak nie jest, na świecie nie brakuje artystów będących aktywnymi ludźmi głównie w sferze sportów miejskich - mówi Grzegorz Gądek, pomysłodawca przedsięwzięcia, członek grupy skwer.eu skupiającej pasjonatów sportów miejskich.

Do pawilonu w tymczasowej siedziby MSN przy ul. Emilii Plater 51 można przychodzić codziennie od godz. 12 do 22. Do dyspozycji jest niewielki tor deskorolkowy, boisko do badmintona, "małpi gaj" dla najmłodszych, małe boisko piłkarskie z bramkami, podesty do ćwiczenia parkour, siłownia.

Można poćwiczyć breakdance na specjalnych matach i nagrać swoje popisy albo usiąść przy stoliku i pograć w wypożyczone na miejscu gry planszowe. Zorganizowano nawet tor sankorolkowy. Działa też bezprzewodowy Internet.
- Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o korzystnie ze skweru, zapraszamy dorosłych i dzieci. Jeśli są same, powinny mieć zgodę rodziców - mówi Grzgorz Gądek. - Przychodzi naprawdę sporo ludzi, którzy spędzają miło czas.
Po prostu traktują to miejsce jako miejski park, tylko że pod dachem.

Organizowane są tam także spotkania i zajęcia, na przykład 19 i 26 lutego odbędą się warsztaty parkour a 20 lutego zajęcia kuglarskie, na których chętni nauczą się m.in. żonglerki.

Czytaj także: Wygraj książkę "Pół życia" Jodi Picoult

Ale nie samym sportem człowiek żyje. W myśl idei, że w Muzeum Sztuki Nowowczesnej łączy się różne miejskie aktywności, jest też oferta kulturalna. Przede wszystkim filmy i sztuka video. Na skwerze i w jego otoczeniu można obejrzeć między innymi filmowe prace Australijczyka Shauna Gladwella i francuskiego deskorolkowca i performera Raphaëla Zarka.

W specjalnej "Kanciapie VHS" każdy może na starym magnetowidzie pooglądać archiwalne, robione jeszcze na taśmowych nośnikach filmy i teledyski dokumentujące dokonania deskorolkowców i tancerzy sceny breakdance.
Prócz tego czynne są dwie wystawy: "Dobra przestrzeń" pokazująca projekty dziesięciu miejskich skwerów i "Galeria tanecznych unikatów" ze zdjęciami ulicznych tancerzy.

- Skwer staje się nie tylko miejscem aktywności sportowej czy rekreacyjnej, nie tylko wystawą ale także sceną działań artystycznych. W tej przestrzeni kręcone są właśnie cztery projekty video. Nie liczę całej masy prywatnych filmików - opowiada Gądek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto