Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skysawa osiągnął już docelową wysokość. Tak szybko wieżowce buduje się tylko w Dubaju. Panorama Warszawy też robi niezwykłe wrażenie

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
28 lipca wieżowiec Skysawa osiągnął swoją docelową wysokość 155 metrów. Prestiżowa lokalizacja w samym sercu stolicy, ale przede wszystkim imponujące tempo prac, właśnie to wyróżnia te inwestycję Polskiego Holdingu Nieruchomości. Mieliśmy okazję popatrzeć na Warszawę z 34. piętra tego budynku i trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Budynek powstaje przy Świętokrzyskiej 36, gdzie wcześniej stał budynek mieszkalny z lat 60. XX wieku. Na parterze mieściły się pawilony sklepowe, ale także inne usługi. Między innymi w tej lokalizacji mieściła się PUMA (Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowo-Administracyjnych). Administrowała lokalami i przydzielała je często obcokrajowcom.

Już niedługo, bo musimy poczekać na wykończenie, to Warszawiacy będą mogli oglądać jeden z najwyższych budynków w stolicy, uzupełniający jego panoramę. Będzie to pierwszy w Warszawie „ołówkowiec”. Budynek o niewielkim przekroju piętra (na wyższych kondygnacjach jedynie 400 metrów powierzchni), za to niezwykle wysoki. Będzie mieć 40 pięter, z czego trzy ostatnie będą kondygnacjami technicznymi, bez dostępu dla najemców.

Najemców czekają jednak niesamowite widoki. Można być zaskoczonym jak wiele można dojrzeć z perspektywy Skysawa. Z zewnątrz też coraz bardziej przypomina to, co zobaczymy po ukończeniu prac. Przekonajcie się zresztą sami.

Skysawa osiągnął już docelową wysokość. Tak szybko wieżowce ...

Najbardziej międzynarodowy wieżowiec w Warszawie?

Biurowce bardzo wysokie, o niewielkim przekroju piętra, są niezwykle popularne w Nowym Jorku, gdzie każda działka na Manhattanie jest na wagę złota. Podobnie zaczyna to wyglądać w samym centrum stolicy. Co jeszcze czyni wieżowiec Skywawa międzynarodowym? Tempo prac. Jak powiedział nam Piotr Mechecki, dyrektor zarządzający obszarem inwestycji PHN S.A., żaden inny budynek w Polsce nie rósł tak szybko. Tempo prac przypominało to z Dubaju.

- Jest to jedyna inwestycja, o ile mi wiadomo, w Polsce, gdzie każda z kondygnacji powtarzalnych w obszarze wieży, była budowana tylko w ciągu czterech dni. To było bardzo widoczne, dlatego że wiele osób, które oglądało z zewnątrz mówiło mi: tydzień nie widziałem i nie przychodziłem i już widzę, że jest duży postęp. Do tej pory tak wieżowce budowało się praktycznie tylko w Dubaju. Urósł 155 metrów w 150 dni - opowiada nam Piotr Mechecki.

Prace w wieży zakończą się w czerwcu 2022. Skysawa zaoferuje w sumie 34,2 tys. mkw. powierzchni najmu, w dwóch budynkach. Znacznie szybciej zakończą się prace w niższej części A, która będzie połączona bezpośrednio łącznikiem ze stacją metra Rondo ONZ. Tym samym po The Warsaw Hub i Nowej Marszałkowskiej zostanie trzecim budynkiem bezpośrednio połączonym z metrem. Niższa część Skysawa będzie miała 10 kondygnacji i budowa zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Koszt budowy całości szacuje się na około 340 milionów złotych.

Skwer przed budynkiem, znajdujący się od ulicy Twardej będzie zielony i dostępny dla mieszkańców, którzy będą chcieli przyjść odpocząć, wypić kawę, poczytać książkę czy porozmawiać, jak deklarują przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto