Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami miejsc Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Gdzie bywała noblistka?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Good Looking Studio
Jedna z najsłynniejszych Polek. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Warszawianka. Mowa oczywiście o Marii Skłodowskiej-Curie. Kilka dni temu pojawiła się wiadomość o sprzedaży jej domu letniskowego we Francji. Bywała tam razem z mężem, za jego życia, gdy chciała odpocząć od zgiełku Paryża. Dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych premier poinformował, że Polska odkupi dom.

My natomiast przyglądamy się miejscom, gdzie Maria Skłodowska-Curie funkcjonowała i żyła w Warszawie.

Freta 16

Kamienica przy Freta 16
Adrian Grycuk

Dom, w którym urodziła się słynna noblistka znajduje się przy ulicy Freta 16. Kamienica sporo przeszła. W 1933 roku wmurowano tam tablicę pamiątkową dotyczącą Skłodowskiej-Curie. Zaledwie dwa lata później zawaliły się piętra w budynku, które później odbudowano. W czasie powstania mieściła się tam siedziba sztabu Obwodu Warszawskiego. Budynek zbombardowano i uległ zniszczeniu. Po wojnie kamienice odbudowano, chociaż wyższe kondygnacje nieco uproszczono. Mieścił się tam Instytut Marksizmu i Leninizmu, Związek Nauczycielstwa Polskiego, a od 1967 roku już Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Nowolipki 9 lub 11

Budynek ul. Nowolipki 11
archiwum

Mimo, że urodziła się na Freta to mieszkała na Nowolipkach. Mieściło się tam II Gimnazjum w Warszawie. Jej ojciec był tam nauczycielem i otrzymali służbowe mieszkanie. Siedmioklasowe gimnazjum męskie z wykładowym językiem rosyjskim mieściło się pod adresem Nowolipki 9. Budynek jednak nie został odbudowany. Jak wyglądał budynek sprawdzimy w archiwach austriackiej biblioteki, możecie go zobaczyć tutaj. Obecnie w tym miejscu mieści się budynek mieszkalny o adresie Nowolipki 11. Na ścianie budynku powstał mural nawiązujący do Marii Skłodowskiej-Curie. Jego autorem jest Swanski. Przedstawił po środku atom, wokół którego widzimy zwierzęta. Cała natura i świat krążą dookoła najmniejszej cząsteczki.

Krakowskie Przedmieście 66

Muzeum Przemysłu i Rolnictwa
nieznany, Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy

Mieściło się tam Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W latach 1890-1891 w zorganizowanej w muzeum pracowni fizycznej prowadziła swoje doświadczenia Maria Skłodowska-Curie, co upamiętnia tablica z brązu odsłonięta w czerwcu 1935 na frontowej ścianie budynku. To właśnie pod tym adresem dokonała analizy chemicznej, która umożliwiła jej w późniejszych latach wyizolowanie polonu i radu. Budynek muzeum i większość jego zbiorów zostały zniszczone podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939. Obecnie mieści się tam Centralna Biblioteka Rolnicza

Wawelska 7 lub 15

Instytut Radowy przy Wawelwskiej
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pod tym adresem mieści się dziś Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Była obecna przy wmurowaniu aktu erekcyjnego na budowie budynku w 1925 roku, wraz z Prezydentem Wojciechowskim. Później dzięki pieniądzom zebranym wśród amerykańskiej polonii i tamtejszych kobiet zakupiła gram radu dla Instytutu. Według różnych źródeł czek na zakup radu lub kluczyk do szkatułki z nim wręczył jej prezydent USA Herbert Hoover.

Lipowa 3

Nieistniejący już mural na ulicy Lipowej 3
Good Looking Studio

Ten adres nie jest związany bezpośrednio z wybitną Polką. Jednak w 2010 roku na budynku pod tym adresem znalazł się mural z jej wizerunkiem. Związane było to z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Noblistka trzyma w ręku przyrządy chemiczne, które zarazem stanowią trójwymiarowy element dzieła. Wykorzystano również rynnę jako element muralu. Zarówno budynek jak i mural już niestety zniknęły.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto