Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Powstania '44. Niezwykłe historie sierpniowego zrywu. Przedstawiamy wyjątkową akcję warszawa.naszemiasto.pl

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wojciech Rodak
Wojciech Rodak
Śladami Powstania '44. W tym roku, 1 sierpnia, obchodzimy 75. rocznicę Godziny "W". W 1944 roku Armia Krajowa podjęła decyzję o rozpoczęciu narodowego zrywu. Tysiące żołnierzy, z biało czerwonymi-opaskami, stanęło do boju punktualnie o godzinie 17. "Hej, chłopcy, bagnet na broń" - tak brzmi jeden z powstańczych hymnów. I dalej: "Nowa Polska zwycięska jest w nas i przed nami". Dziś po 75. latach od tego wydarzenia oddajemy cześć tym, którzy sięgnęli po broń. Szukajcie nas 1 sierpnia - w internecie i na mieście!

Śladami Powstania '44. Niezwykłe historie sierpniowego zrywu

"Hej, chłopcy, bagnet na broń
Długa droga, daleka, przed nami
Mocne serca a w ręku karabin"

Słowa Krystyny Krahelskiej, napisane sporo przed 1 sierpnia 1944 roku stały się jednym z hymnów Powstania Warszawskiego. Śpiewano go na barykadach, w okopach i w piwnicach - gdzie wieczorami żołnierze dodawali sobie otuchy.

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - dziennikarze warszawa.naszemiasto.pl - przygotowali specjalną akcję. Już na tydzień przed Godziną "W" zaprosiliśmy naszych Czytelników do Zamku Królewskiego na spacer po niedostępnych na co dzień zakamarkach. Kulminację wydarzeń zaplanowaliśmy - co oczywiste - na 1 sierpnia.

Siedem niezwykłych filmów wideo

W czwartek - 1 sierpnia - punktualnie o godz. 12 pokażemy Wam pierwszy odcinek cyklu "Śladami Powstania '44". Razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego zajmujemy się miejscami, które stały się symbolami niepodległościowego zrywu - jak Prudential, przed którym oddano jedne z pierwszych strzałów, jeszcze przed Godziną "W". Przypominamy także nieco zapomniany stadion Polonii - z tragiczną historią w tle, a także Redutę Magnet, która uniemożliwiała Niemcom przedarcie się od strony Mokotowa.

Opowiadamy o heroicznej walce zdobywców PAST-y, którzy podpalali budynek po to, by "wykurzyć" stamtąd Niemców. To zresztą jeden z największych sukcesów Powstania Warszawskiego. Udajemy się też na cmentarze wolskie, by przypomnieć heroiczną walkę żołnierzy, a także tajemnicze losy Krystyny Wańkowiczówny.

Udajemy się też w miejsce, w którym stał Pałacyk Michla. Dziś to zupełnie nowa, inna część miasta, jednak w 1944 roku walczyli tutaj powstańcy. Powstała o nich nawet piosenka. "Pałacyk Michla, Żytnia, Wola...". Opowiadamy również o Twardym Froncie, który "trzymał Śródmieście". Dzięki zdobyciu Dworca Pocztowego i kamienic przy ul. Żelaznej powstanie trwało ponad dwa miesiące.

Partnerem merytorycznym akcji Śladami Powstania '44 jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziękujemy za wsparcie i pomoc, a także ekspercką wiedzę.

Powstańcza gazeta

1 sierpnia na ulicach Warszawy pojawi się specjalny numer gazety "Nasze Miasto". W wyjątkowym layoucie przypominającym wydania z czasów międzywojnia przybliżamy historię niezwykle ważnego wydarzenia dla miasta.

W numerze znalazł się m.in.

  • wywiad o nieznanej 104. Kompanii Syndykalistów - to wciąż mało znani bohaterowie zaciętych walk o Stare Miasto.
  • artykuł o sylwetce legendarnego powstańczego dowódcy - „Radosława” - którego żołnierze wsławili się bitnością na Woli, w Śródmieściu i na Czerniakowie, płacąc olbrzymią daninę krwi
  • opis losów „Kolumba”, symbolicznej postaci o kilku twarzach, w którego życiorysie momenty patriotycznej chwały przeplatały się z okresami moralnego upadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto