18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladem kolejarzy i robotników z Bródna. Wycieczka po dzielnicy (ZDJĘCIA)

Ulice Twojego Miasta
fot. Ulice Twojego Miasta
W minioną niedzielę odbyła się kolejna wycieczka serwisu „Ulice Twojego Miasta”, której uczestnicy odkrywali nieznane części Warszawy. Tego dnia, ok. 60 entuzjastów tajemnic miasta nie zważając na zimny wiatr i posypujący co jakiś czas śnieg, ruszyło na podbój kolejarskiego i robotniczego Bródna z lat '20 i '30 XX w.

Zaczęliśmy od Domu Dozorców, po czym przeszliśmy na stację PKP Warszawa Praga. Ku zdziwieniu wycieczkowiczów, zamiast wejść na peron, wdrapaliśmy się na kładkę nad stacją, skąd rozpościera się piękna panorama Warszawy. Tutaj usłyszeliśmy o początkach kolejowego imperium w tej części miasta.

Czytaj także: Czy wiesz, że...? Ciekawostki o Warszawie

Ze stacji przeszliśmy wokół Warsztatów Kolejowych, wywołując przy okazji zaniepokojenie wśród mieszkańców starych, pokolejarskich domków. Następnym punktem były pozostałości ul. Budowlanej, wraz z licznymi przed wojną barami 'Pod Trupkiem' i zamieszaniem związaniem z nazwaniem ulicy imieniem Matki Teresy z Kalkuty.

Dalej nasza trasa prowadziła przez enklawę dawnego Bródna, zachowaną pomiędzy blokami - szliśmy ulicami Siedzibną, Bolesławicką, Julianowską, Ogińskiego i Syrokomli. Zobaczyliśmy ostatnie drewniaki Bródna, odnowione kamieniczki z przedwojennymi tabliczkami, zupełnie wyjątkowe latarenki karbidowe z nazwą i numerem ulicy. Do pamiątek przedwojennych dołączyły też relikty czasów PRL - takie jak dobrze zaopatrzony Pewex, czy pamiętny CPN, działający do dziś...

Następnie nasz szlak przeciął z powrotem ul. Wysockiego, czyli starą Białołęcką i wysłuchaliśmy tam historii o państwu Kobuszewskich - rodzicach znanego aktora Jana, który urodził się właśnie tutaj; o targowisku i skrzyżowaniach, na których wrzało życie towarzyskie i handlowe, a Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy żyli ramię w ramię przy jednej ulicy. Po postoju przy Domu Kultury Świt, budynku szkoły powszechnej i kościele MB Różańcowej, gdzie przewodnik opowiadał o dwóch dniach Powstania Warszawskiego na Bródnie, znowu zagłębiliśmy się w tereny kolejowe, aby zobaczyć ostatnie budynki, przeznaczone na Dom Opieki i poznać historię przekrętu dekady.

Z ul. Kiejstuta pozostał nam tylko spacer starą częścią ul. Wysockiego, wzdłuż nieistniejącej dziś już linii tramwaju '21', przecinając ulice Zagraniczną, Baryczków, Krakusa, Myszyniecką i Liwską. Na prawie każdym rogu znajdują się nadal relikty tego robotniczego osiedla, przy których przewodnik opowiadał związane z nimi historie. Wyprawę zakończyliśmy przy ostatnich pozostałościach tramwaju - torów z brukiem, gdzie kawałek dalej istniała pętla Pelcowizna.

Czytaj także: Jak nazwą park przy ul. Opaczewskiej? Propozycji jest wiele

Na zakończenie, już tradycyjnie, ogłoszony został quiz - konkurs wiedzy z nagrodami dla najuważniejszych słuchaczy wycieczki. Główną nagrodę wygrała pani Liliana Masłosz, a drugie miejsce zajął p. Wojciech Zatyka, który wygrał rundę dogrywkową. Gratulujemy i zapraszamy na następną niedzielę gdzie nasz przewodnik, Michał Szymański, postara się udowodnić, że Stare Miasto wcale nie jest tak dobrze znaną częścią Warszawy, jak może się wszystkim wydawać. Tak więc za tydzień będziemy odkrywać tajemnice warszawskiej Starówki - mimo, iż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że żadnych sekretów tam nie ma...

źródło: Ulice Twojego Miasta

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto